همشهری آنلاین: وزیر خارجه در مورد اظهارات نبویان در مورد رابطه ظریف و سردار سلیمانی تاکید کرد: فرمایشات ایشان شرم‌آور است از ایشان می‌خواهم رسما عذرخواهی و توبه کند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: همزمان با برگزاری انتخابات شکوهمند ریاست جمهوری و شوراها در ایران که نمایانگر حاکمیت مردم بود نشان داد ایران قدرت و ثباتش را از مردم گرفته است و برای همین با ثبات‌ترین کشور در منطقه هستیم، در همین راستا هم تلاش‌هایی برای پیگیری برخی سیاست‌ها شد که از ابتدا معلوم بود که این حرکت ناموفق است و بر اساس برخی ملاحظات کوته‌بینانه سیاسی مطرح شده است.

او افزود: ایران معتقد است منطقه بخش مهمی از امنیت ماست و ما برای امنیت خودمان به یک منطقه امن و همسایگان امن نیاز داریم و تلاش‌هایی که برای ایجاد تفرقه و اختلاف در داخل منطقه می‌شود را مغایر امنیت منطقه می‌دانیم و معتقدیم به جای تلاش برای پیدا کردن راهکارهای فرار از واقعیت‌های منطقه تلاش‌هایی از سوی عاملان این وضعیت به نتیجه نمی‌رسد.

وزیر خارجه در مورد بنیاد علوی و مصادره آن گفت: بنیاد علوی نیویورک یک سازمان غیروابسته به دولت ایران است و مستقل است که در ایالت نیویورک ثبت شده و خود آنها مسئولانی دارند که این کار را دنبال می‌کنند و این مساله به ایران ارتباطی ندارد و این موسسه خیریه است که فعالیت‌های نودوستانه دارد و هر اتهامی در مورد ارتباط آن با ایران از نظر ما بی‌اساس است.

او در پاسخ به این سوال که یک هواپیمای سعودی حریم هوایی ایران را نقض کرده است آیا این مساله صحت دارد، گفت: من هم دیروز وقتی از یکی از نمایندگان این مساله را شنیدم به ستاد کل زنگ زدم و سوال کردم. وزارت خارجه و وزارت دفاع هیچ گاه در جریان این مساله نبوده است. یک اتفاق خیلی معمولی بوده هواپیمایی با یک مسیر پروازی وارد کشور شده ولی می‌خواسته مسیر را تغییر دهد هم مبدا و هم مقصد را تغییر داده و هواپیما هم حامل کارشناسان نفتی بوده است این اطلاعات را دیروز به دست آوردم بر اساس روش معمول دوستان هواپیمایی کشوری با پدافند هماهنگ می‌کنند و به هواپیما این انتخاب را می‌دهند که یا بنشیند و یا برگردد که بر می‌گردد در هیچ مرحله وزارت خارجه نقشی نداشته اطلاعی هم نداشته این یک مساله عادی است و هیچ منظور سیاسی نباید به آن اضافه کرد.

وزیر خارجه در مورد اظهارات نبویان در مورد رابطه ظریف و سردار سلیمانی تاکید کرد:  فرمایشات ایشان شرم‌آور است از ایشان می‌خواهم رسما عذرخواهی و توبه کند. به خاطر تهمت بسیار ناروایی که نه به شخص من بلکه به جمهوری اسلامی زدند به عنوان برادر کوچکتر توصیه می‌کنم حتما توبه کنند. گرچه هیچ علاقه‌ای به پیگیری حقوقی نداشتم چون آنقدر به من از این تهمت‌ها زدند که اگر می‌خواستم همه را پیگیری کنم باید یک اتاق در دادگستری اجاره می‌کردم اما این یک مورد را با توجه به علاقه زیادم به سردار سلیمانی حتما پیگیری حقوقی می‌کنم مگر اینکه خود ایشان در این مورد عذرخواهی و توبه کند چون این حرف برای من و همکارانم در وزارت خارجه خیلی گران تمام شده است.

او در مورد اعمال تحریم‌های جدید توسط سنا گفت: آمریکا باید به نتیجه برسد چون ما امنیت خود را از مردم می‌گیریم این کارها هیچ تاثیری در سیاست‌های ایران ندارد و حتما به موقع اقدام می‌کنیم اقدام‌هایی هم قبلا انجام دادیم و به ۱+ ۵ هم اطلاع دادیم و باید برای ممانعت از این کار اقدام کنند.

ظریف در مورد انفجار امروز در کابل هم گفت: متاسفانه کل سفارت ما تخریب شده است. من در داخل جلسه هیات دولت بودم که متوجه شدم یک وسیله انفجاری قوی در نزدیکی سفارت ما منفجر شده است متاسفانه خسارات سنگینی به ساختمان سفارت وارد شده و همکاران ما برخی جراحات سطحی برداشتند و خوشبختانه فاجعه‌ای برای همکاران ما رخ نداده است.

او افزود: تعداد زیادی کشته شدند که به خانواده‌های کشته‌شدگان و دولت افغانستان تسلیت می‌گوییم و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل داریم این حادثه بار دیگر ثابت کرد که تروریسم تکفیری مرز نمی‌شناسد و هر روز قربانی می‌گیرد و کشورهای منطقه به جای رفتن سراغ بیگانگان باید متحد شوند و با تروریسم مبارزه کنند ایران همراه همه کشورهای منطقه است و همه می‌توانند در مبارزه با تروریسم روی حمایت ایران حساب کنند.

وزیر خارجه کشور مان تاکید کرد: مهم ترین چالش ما وضعیت منطقه است و نیاز است در این رابطه کل کشور برای این وضعیت و کمک به صلح و ثبات در منطقه بسیج شوند باید این ثبات بخشی را با همراهی همسایگان خود بیشتر به پیش ببریم و این موضوعی است که باید در دوره آینده در دولت دوازدهم انجام دهیم و روی آن کار کنیم.

لازم به ذكر است كه محمود نبويان نماينده جبهه پايداري در مجلس نهم، چندي پيش در يك سخنراني، مدعي شده بود:« ظریف با امریکا به توافق رسیده است که دولت سردار سلیمانی را به آمریکا تحویل دهد.»

 

کد خبر 371965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار