پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه کمبریج در تحقیقی دریافتند که مغز چطور به بدن برای سوزاندن چربی و تنظیم مصرف انرژی در برابر میزان کالری دریافتی فرمان می‌دهد.

مغز

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، بسیاری از افراد از چاقی خود ناراحت هستند و برای رسیدن به اندامی متناسب و همچنین پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی اقدام به پیروی از رژیم‌های غذایی مختلف می‌کنند.

در رابطه با این رژیم‌ها بسیاری از افراد هستند که نمی‌توانند به وزن دلخواه خود برسند و رژیم را نیمه‌کاره رها می‌کنند.

حال محققان دانشگاه کمبریج متوجه شده‌اند مغز انسان نیز این روند را دوست ندارد و با تغییر مداوم در رژیم غذایی مخالف است. به همین دلیل به بدن فرمان می‌دهد که سوزاندن چربی را متوقف کند و در پاسخ به کمی کالری دریافتی، مصرف انرژی را در بدن کاهش می‌دهد.

بسیاری از افراد با اصطلاح رژیم گرفتن یو- یویی آشنا هستند، خصوصا کسانی که چندین رژیم را تجربه کرده و نتیجه نگرفته‌اند.

محققان دانشگاه کمبریج به سراغ عوامل پنهان دخیل در این موضوع رفتند تا ببینند دلیل این عدم موفقیت‌ها در کجاست.

دکتر کلمنس بلوت( Clémence Blouet) محقق ارشد این پروژه گفت: ما از قبل می‌دانستیم که مغز به عنوان ترموستات کالری بدن عمل می‌کند اما نحوه تصمیم‌گیری برای سوزاندن کالری غداهای خورده شده تا به حال به صورت یک راز باقی مانده بود.

تیم تحقیقاتی با بررسی نورون‌های موجود در هیپوتالاموس مغز که مسئول تنظیم اشتها هستند متوجه شدند زمانی که این نورون‌ها فعال می‌شوند حس گرسنگی به انسان دست می‌دهد و با از کار افتادن آنها حس بی‌اشتهایی به انسان دست می‌دهد.

با توجه به اینکه دمای بدن نشان‌دهنده میزان انرژی مصرفی در بدن است، محققان با دستکاری ژنتیکی روی موش‌ها عملکرد این نورون‌ها را تغییر دادند و متوجه شدند زمانی که نورون‌ها فعال هستند اما غذایی در دسترس نیست، میزان مصرف انرژی کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

با توجه به اینکه این مکانیسم برای محافظت از انسان برای بقای بیشتر و مبارزه با کمبود غذایی است اما انسان امروزی از آن به عنوان سدی برای کاهش وزن یاد می‌کند.

احتمالا در آینده محققان باید به فکر روش‌هایی باشند که بتوانند عملکرد این نورون‌ها را تحت کنترل بگیرند تا بتوانند در زمانی که نیاز به چربی‌سوزی وجود دارد، نورون‌ها مانع نشوند.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی eLife منتشر شده است.

کد خبر 371304

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha