همشهری آنلاین: گرم شدن زمین سبب فعال شدن حیات گیاهی در قطب جنوب شده و به نظر می‌رسد تا چندی بعد این ناحیه از زمین سبزپوش شود.

تغییر اقلیم قطب جنوب را سبز می‌کند!

به گزارش ایسنا، تصویر ذهنی اکثر ما از قطب جنوب، منطقه‌ای سردسیر و پوشیده از برف و یخ است و به همین دلیل اگر به ما گفته شود تا آینده اکثر مناطق قطب جنوب پوشیده از گیاهان می‌شود، متعجب خواهیم شد.

اما محققان دانشگاه "اکستر" (Exeter) در یک تحقیق اعلام کردند که دمای قطب جنوب در 50 سال اخیر افزایش یافته است و به همین دلیل فعالیت‌های گیاهی در این منطقه با شدت فزاینده‌ای آغاز شده است.

این تحقیق که ادامه پروژه‌ای است که از سال 2013 آغاز شده، نشان می‌دهد که نتایج بسیار نگران‌کننده هستند و گسترش فعالیت‌های گیاهی با روندی افزایشی در حال رخ دادن است.

طبق بررسی‌های انجام شده متوسط دمای این منطقه از سال 1950 میلادی به ازای هر 10 سال نیم درجه سانتی‌گراد بالاتر رفته است که این منطقه‌ را تبدیل به رکورددار گرم شدن در کل سیاره زمین کرده است.

این میزان گرم شدن در شبه‌جزیره جنوبگانی که ناحیه شمالی قطب جنوب است، شدیدتر است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد شدت فعالیت‌های بیولوژیکی در این پنجاه سال به حدی بوده است که در مناطق کاملا دور و مجزا از هم که فاصله آنها از هم بیش از 600 کیلومتر است نیز نتایج و میزان فعالیت‌ها کاملا شبیه به هم هستند و زنگ خطری جدی را به صدا در آورده است.

"دن چارمن" (Dan Charman) محقق ارشد این تحقیق گفت: افزایش دمای کره زمین در 50 سال گذشته بدترین تاثیرات را در قطب جنوب داشته است و سبب ایجاد سواحل خزه‌ای در چند ناحیه مجزا در قطب جنوب شده است.

در حال حاضر، زندگی گیاهی در قطب جنوب تنها 0.3 درصد است، اما با افزایش دما و گرمایش جهانی افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، با افزایش حجم آب و کاهش قطر یخ در قطب جنوب، جزیره جنوبگانی به طور کامل در آینده سبز خواهد شد.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی Current Biology منتشر شده است.

کد خبر 371178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار