همشهری آنلاین: سازه‌های مرتفع‌تر، ایمن‌تر و قدرتمندتری از چوب در سراسر جهان ساخته می‌شود. دانشمندان به آنها به عنوان راه‌حلی برای کند کردن روند گرمایش زمین نگاه می‌کنند.

آسمانخراش‌های چوبی زمین را نجات می‌دهند

به گزارش مهر، نشریه علمی نیچر می‌نویسد: در کانادا شرکتی موسوم به "مرکز طراحی و نوآوری چوب" سازه بزرگی دارد که کاملا از چوب ساخته شده است. این سازه که با تکیه بر فناوری‌های نوین ساخته شده مثال روشنی از ظرفیت بالای سازه‌های مرتفع چوبی در مبارزه با افزیش کربن در سراسر زمین است.

نیچر ادامه می‌دهد: ساختمان مرتفعی که از آن صحبت می‌شود در هشت طبقه ساخته شده است. این سازه کاملا از الوارهای چوبی تشکیل شده که ارتفاع ۳۰ متری از زمین دارد. از این حیث می‌توان گفت این سازه، مرتفع‌ترین ساختمان چوبی جهان است.

به نوشته این نشریه، این ساختمان چوبی که محل فعالیت مرکز طراحی و نوآوری چوب کانادا در دانشگاه UNBC هم محسوب می‌شود، تسهیل‌کننده روند ساخت و ساز بناهای چوبی در آینده به شمار می‌آید. گذشته از آن، کارشناسان به این نوآوری به عنوان جنبشی در راستای مقابله با گرمایش زمین یاد می‌کنند.

نیچر می‌افزاید: این سازه دسته کمی از یک کیک لایه‌ای ندارد که در آن الوارهای چوبی با چسب‌های مخصوصی به یکدیگر متصل و فشرده شده‌اند. برش الوارها با استفاده از لیزرهای دقیقی صورت گرفته و در ادامه در محل ساخت سازه به یکدیگر متصل شده‌اند.

این نشریه معتبر علمی می‌افزاید: بنابر ادعای محققان این دانشگاه، با استفاده از چوب در ساخت این سازه از انتشار بیش از ۴۰۰ تن دی اکسید کربن جلوگیری شده زیرا دیگر خبری از صرف انرژی جهت آماده‌سازی بتن و فولاد نبوده است.

جالب اینجاست که این سازه مرتفع حدود ۱۱۰۰ تن از این گاز گلخانه‌ای را در خود جای داده است زیرا این الوارها از درختان بریتیش کلمبیای کانادا تهیه شده‌اند.

کد خبر 370973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار