همشهری آنلاین: طلا در معاملات دوشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه بازار جهانی در پی صعود یورو و تقاضا برای خرید ارزان این فلز ارزشمند که هفته گذشته به کمترین قیمت یک ماه و نیم اخیر سقوط کرده بود، اندکی افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۲۳۰.۸۸ دلار رسید در حالیکه بهای معاملات این بازار ابتدا تا رکورد پایین ۱۲۲۴.۸۶ دلار عقب‌نشینی کرده بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن در بازار نیویورک ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۲۳۰.۶۰ دلار رسید.

یورو پس از اینکه امانوئل ماکرون، نامزد میانه‌رو در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه مارین لوپن، نامزد راستگرای افراطی را شکست داد، روز دوشنبه در برابر دلار آمریکا به بالاترین سطح در شش ماه گذشته صعود کرد. لوپن تهدید کرده بود فرانسه را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند.

به گفته دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ، در روزهای نزدیک به انتخابات بسیاری از نظرسنجی‌ها پیروزی ماکرون را پیش‌بینی کرده بودند و در نتیجه، تقاضا برای خرید طلا به عنوان دارایی امن در اواخر هفته گذشته ضعیف شد و تایید پیروزی وی در انتخابات، فشار فروش بیشتری در بازار طلا ایجاد نکرد.

بر اساس گزارش رویترز، ابهامات پیرامون این موضوع که آیا حزب جدید ماکرون در انتخابات پارلمانی ژوئن، اکثریت آرا را کسب خواهد کرد و عدم شفافیت نسبت به توانایی وی برای اجرای سیاست‌هایی که وعده داده است، از قیمت طلا اندکی حمایت کرد.

طلا هفته گذشته با بزرگ‌ترین کاهش هفتگی در سال ۲۰۱۷ روبرو شد و بیش از ۳ درصد کاهش یافت.

به گفته یوئیچی ایکمیزو، مدیر معاملات کالا در بانک استاندارد توکیو، پس از سقوط هفته گذشته قیمت طلا، تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند در سطح کنونی افزایش پیدا کرده است.

در این بین رشد قوی‌تر از حد انتظار بازار کار آمریکا در آوریل و کاهش نرخ بیکاری در این کشور، دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در نشست ماه آینده بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرد. نرخ‌های بهره بالاتر به تقاضا برای طلا که سوددهی ندارد، لطمه می‌زند.

طبق آمار کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا، سرمایه‌گذاران در هفته منتهی به دوم مه، شمار قراردادهای خرید طلا در بازار معاملات آتی کامکس را کاهش دادند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۸ درصد رشد کرد و به ۱۶.۴۲ دلار رسید. هر اونس پلاتین با ۰.۴ درصد افزایش، در ۹۱۴.۶۵ دلار ایستاد و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری، حدود ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۸۱۲ دلار رسید.

کد خبر 369321

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha