یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: طلا موفق نشده است به اوج قیمتی که نزدیک به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشت بازگردد و برخی از سرمایه‌گذاران تردید دارند چنین اتفاقی به زودی روی دهد.

به گزارش ایسنا، طلا که در روزهای منتهی به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر، به سطح ۱۳۰۵.۰۶ دلار رسیده بود تا ۲۲ دسامبر بیش از ۱۳ درصد ریزش کرد. این فلز ارزشمند ماه میلادی جاری پس از حمله هوایی آمریکا به سوریه و افغانستان و تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به تنش میان کره شمالی و آمریکا و همچنین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تا سطح ۱۲۸۹.۷۶ دلار صعود کرد اما هفته گذشته که نگرانی‌های ژئوپلتیکی تخفیف پیدا کردند، تا رکود پایین ۱۲۶۳.۱۷ دلار عقب‌نشینی کرد.

بعضی از سرمایه‌گذاران در شرایطی که شگفتی‌های زیادی از سوی رییس جمهور غیرقابل پیش‌بینی آمریکا مشاهده نشده است، به دلیل قوی‌ ماندن اقتصاد آمریکا، تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، افزایش بازده اوراق قرضه و پایین ماندن فشارهای تورمی انتظار دارند طلا کاهش قیمت بیشتری پیدا کنند.

گروه مالی گلدمن ساش پس از پیروزی امانوئل ماکرون، نامزد میانه‌گرا، در دور نخست فرانسه و احتمال قوی پیروزی وی در انتخابات نهایی پیش‌بینی کرد: هر اونس طلا در سه ماه آینده به ۱۲۰۰ دلار خواهد رسید.

به گفته یک مدیر سرمایه‌گذاری در شرکت "اسکای بریج کپیتال" در نیویورک که ۱۱.۸ میلیارد دلار سرمایه‌ را تحت مدیریت دارد بروز یک تنش ژئوپلتیکی یا مسائل مربوط به بازار مالی باعث می‌شود مردم در واکنش ناگهانی طلا خریداری کنند، اما دو عامل مهم تاثیرگذار بر قیمت طلا در بلندمدت، دلار و تورم خواهند بود.

بانک مرکزی آمریکا در ماه مارس نرخ‌های بهره را افزایش داد و دو دور دیگر افزایش نرخ‌ها را در سال جاری و سه دور دیگر افزایش نرخ‌ها را برای سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده است. طبق گزارش وزارت کار آمریکا، هزینه زندگی ماه گذشته برای نخستین بار از فوریه سال ۲۰۱۶ کاهش یافت و رشد قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته آهسته شد. از سوی دیگر شاخص معاملات فوری دلار بلومبرگ حدود پنج درصد نسبت به اوج خود در اوایل ژانویه کاهش یافته است.

افزایش نرخ‌های بهره، هزینه نگهداری طلا را که سوددهی ندارد افزایش می‌دهد و به تقاضای سرمایه‌گذاران برای خرید این فلز ارزشمند لطمه می‌زند. آمار معاملات صندوق‌های فدرال نشان می‌دهد معامله‌گران احتمال افزایش نرخ‌های بهره در ژوئن را بیش از ۷۰ درصد برآورد می‌کنند.

طبق پیش‌بینی گلدمن ساش، رشد قوی اقتصاد آمریکا و افزایش نرخ‌های بهره واقعی در این کشور قیمت طلا را پایین نگه خواهد داشت. اقتصاددانان این بانک انتظار دارند نرخ‌های بهره تا سپتامبر دو دور دیگر افزایش پیدا کند و بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا از۲.۳۱ درصد در حال حاضر به ۲.۷۵ درصد در نیمه دوم سال افزایش پیدا کند.

نظرسنجی رویترز در روز جمعه هم نشان داد بانک‌های سرمایه‌گذاری با وجود عملکرد قوی طلا در سه ماهه اول امسال، نسبت به دورنمای قیمت این فلز محتاط مانده‌اند زیرا دورنمای نرخ‌های بهره بالاتر آمریکا، روند رشد قیمت طلا را محدود کرده است.

کد خبر 368475

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha