همشهری آنلاین: رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به نظرسنجی ها مبنی بر اینکه«از نظر کمی اقای روحانی اول، قالیباف دوم، رئیسی سوم، جهانگیری چهارم و میرسلیم و هاشمی طبا آخر هستند.»، گفت:«بین آقای رئیسی و قالیباف رصد می کنم ببینم کدام دقیق تر حرف می زنند.»

به گزارش مهر، محمدرضا باهنر پیش از ظهر امروز در دانشگاه قرآن و حدیث شهر ری، در سخنانی اظهار داشت: ما از حدود ۶ سال قبل با وجود اینکه هر سال به طور متوسط یک انتخابات در کشور داشته ایم، دیدیم که انگیزه مردم و مسئولان برای حضور در انتخابات بالاست؛ به خصوص در انتخابات های ملی که پیش لرزه و زلزله و پس لرزه دارد.

وی ادامه داد: این مسئله زیادی بود چون حدود ۶ تا ۷ ماه وقت محافل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی سیاسی صرف انتخابات می شد.

باهنر افزود: تصمیم گرفته که انتخابات ها را دو به دو برگزار کنیم. خبرگان را به مجلس و شوراها را به ریاست جمهوری منطبق کردیم. این امر البته یک اشکال دارد که باید تلاش کنیم به حداقل برسد و آن اینکه معمولا یکی از انتخابات ها زیر سایه آن یکی مورد غفلت قرار می گیرد.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری تصریح کرد: ما الان انتخابات شوراها را هم داریم اما بیشتر مسائل عطف بر انتخابات ریاست جمهوری شده است.

وی با اشاره به اینکه تهران به تنهایی جمعیت، حدود مالی و کردش مالی بیشتری از بسیاری از کشورها دارد گفت: بودجه شهرداری تهران و گردش مالی آن امروز بالای ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال است. در منطقه ۳ بودجه سالانه آن از مجموع بودجه اصفهان و شیراز بیشتر است. از این رو تصمیم گیری درباره تهران بسیار مهم است و کار مشترک می طلبد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: باید فعالان سیاسی بر کاندیداهای شورای شهر حساس باشند و این اشکال را که سایه انتخابات ریاست جمهوری بر انتخابات شوراها سنگینی کند، برطرف کنند.

باهنر همچنین با اشاره به ساز و کار نظارت بر انتخابات شوراها گفت: نظارت بر انتخابات از سوی مجلس دقیق و مدبرانه نیست؛ چند بار تلاش کردیم این مسئولیت را از دوش مجلس برداریم اما نهادی این مسئولیت را نپذیرفته است. نظارت بایسته و شایسته بر شوراها صورت نمی گیرد.

  • نامزدهای ریاست جمهوری سه به سه هستند

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در ادامه، با اشاره به ثبت نام های انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما برای این مسئله در دوره هفتم و هشتم قانون جامع نوشتیم تا حداقل ها و حداکثرهایی برای ویژگی های ریاست جمهوری از جمله «رجل سیاسی» بودن وجود داشته باشد. این قانون را به شورای نگهبان فرستادیم اما شورا کلا آن را رد کرد با این استدلال که شرایط رئیس جمهور در قانون اساسی آمده و قانونگذار نمی تواند آن را تغییر دهد، این استدلال درست بود اما باز مشکل در ثبت نام ها باقی ماند.

باهنر افزود: البته امیدواریم با سیاست های کلی ابلاغ شده، این مشکل را در سالهای آینده نداشنه باشیم. این مسئله زشت و بد بود رسانه ملی هم هر روز در این امر می دمید این برای منزلت نظام خوب نیست.

وی گفت: شورای نگهبان در یک هفته بعد از ثبت نام ها نتیجه را اعلام کرد البته کسانی تایید نشدند، در حقیقت صلاحیت آنها احراز نشده، نه اینکه رد صلاحیت شده باشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کاندیدهای تایید شده جناح های سیاسی مشخصی دارند، ادامه داد: کاندیداها سه به سه هستند اینکه برخی اسم روی خود می گذارند فقط صرفا اسم و واژه است مثل اینکه عده ای می گویند ما خط امامی هستیم مگر بقیه خط امامی نیستند؟ یا اینکه جامعه اسلامی مهندسین؛ مگر هر مهندسی در این جمع نباشد مسلمان نیست!؟ به هرحال سه نفر از اصلاح طلبان و سه نفر از اصولگرایان کار تبلیغات خود را انجام می دهند.

باهنر گفت: هر کاندیدای ده ها ساعت در تلویزیون برنامه دارند اما جذابترین برنامه مناظره ها هستند، در برنامه های تک نفره کاندیداها مسائل مهمی مطرح می شود اما مردم نسبت به مناظره ها علاقه بیشتری دارند و این بخش از تبلیغات کاندیداها جذاب تر است.

  • نتایج آخرین نظرسنجی ها

وی با اشاره به آخرین نظرسنجی ها گفت: از نظر کمی اقای روحانی اول، قالیباف دوم، رئیسی سوم، جهانگیری چهارم و میرسلیم و هاشمی طبا آخر هستند؛ اما از نظر روندها رئیسی در حال رشد، روحانی تقریبا متوقف و گاهی پایین آمده، جهانگیری رای پایینی دارد اما در حال رشد است و قالیباف هم ثابت است، البته بعضی موارد رشد می کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در مناظره ها کاندیداها نظام را خراطی می کنند؛ موقع ۲۲ بهمن همه کارنامه نظام را ارائه می دهیم اما موقع انتخابات هر کس از دیگری می تراشد و در مجموع از نظام خراطی می شود. این از اشکالات مناظره هاست که باید رفع شود.

باهنر گفت: آقای جهانگیری از ابتدا گفت به کمک رئیس جمهور آمدم، اراده وی رقابت با روحانی نیست اما به احتمال زیاد تا پایان همین گونه است اما رشد آرا اقای جهانگیری بیشتر و سریع است، بعد از مناظره دوم در اواسط هفته آینده می توان کار را ارزیابی کرد گه اگر رشد ارا جهانگیری زیاد باشد اردوگاه اصلاحات خودشان بحث جدی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در اردوگاه اصولگرایی مجموع آرا رئیسی و قالیباف در حال رسیدن به ۵۰ درصد است، گفت: این عزیزان تمکین می کنند اما شاید جبهه مردمی تصمیم بگیرد هر دو تا پایان بمانند ضمن اینکه هر کدام کنار بروند تمام آرائشان به سبد دیگری ریخته نمی شود که باید صبر کرد چون هنوز همه احتمالات هست.

قالیباف گفت: احتمال ۹۰ درصد روحانی تا پایان می ماند و جهانگیری کنار خواهد رفت اما این احتمال هم هست که در آینده زلزله ای در اردوگاه های سیاسی به وجود آید که شرایط تغییر کند.

وی ادامه داد: فرهیختگان جامعه باید بدانند برخی حرف هایی که زده می شود پایه و اساس ندارد. تورم در کشور کاهش یافته است اما زمانی که رکود تورمی یا تورم رکودی داشتیم اساسا هدف گذاری برای تک رقمی کردن تورم اشتباه است و اقتصاد را دچار یخ زدگی و فریز می کند. به آقای نوبخت گفتم شما مملکت را به بهشت زهرا تبدیل کنید تورم صفر می شود، مرده ها نان و آب نمی خواهند، شاید این سیاست گذاری درست نبود. اگر دولت رشد پایدار را دو درصد می کرد و یا تورم را با ۲۰ درصد سیاست گذاری می کرد شرایط بهتر از این بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: جهت گیری آقایان در دولت خوب است اما خیلی از هدف فاصله دارند و باید زیاد راه بروند تا به ان برسند.

وی در پاسخ به اینکه کدام یک از وعده های دولت را عملی می دانید گفت: عملی شدن برخی وعده ها سخت است. مثل مسئله اشتغال اگر کسی می گوید من یک میلیون شغل ایجاد می کنم باید مشخص باشد از کجا، در بحث یارانه ها می گویند یارانه را سه برابر می کنیم اگر یارانه عام باشد و به همه تعلق گیرد اصلا خزانه کشور کشش ندارد اما اگر بگوید دهک های پردرآمد را حذف می کنیم شدنی است. متاسفانه دولت این کار را انجام نداد که سه دهک از دهک های پردرآمد را حذف کند با اینکه ما قانون آن را در مجلس تصویب کردیم.

وی درباره علاقه مرحوم هاشمی به تداوم دولت روحانی عنوان کرد:  برخی معتقدند که در کشور ما یک رئیس جمهور همیشه دو دوره ای است. آقای روحانی اولین رئیس جمهوری بود که فقط با سه چهار درصد بیشتر رئیس جمهور شد، اگر اقای هاشمی ثبت نام نکرده بود، اگر صلاحیتش تایید شده بود، اگر عارف را کنار نگذاشته بودند و اگر دوستان ما به وحدت رسیده بودند آقای روحانی رئیس جمهور نمی شد. آقای هاشمی هم گفته بود که اگر ما از آقای روحانی حمایت نمی کردیم ۷ تا۸ درصد بیشتر رای نداشت. من نمی دانم چه مستندی هست که آقای هاشمی علاقمند دولت آقای روحانی بود اما به هر حال اینگونه برداشته می شود و آقای روحانی در دور اول ریاست جمهوری خود به طور کامل وامدار اقای هاشمی هستند.

وی درباره بهترین چهره از اصولگرایان برای تصدی گری ریاست جمهوری گفت: من چون کاندیدا نیستم می گویم که در کشور حتی اگر رکود از بین برود باز هم دانشجویان فارغ التحصیل بیکار خواهیم داشت. این را کاندیدها نمی گویند اگر من هم کاندیدا بودم نمی گفتم.

باهنر درباره شاخصه کاندیدای اصلح گفت: باید اصل را براین بگذاریم که این ۶ نفر تایید صلاحیت شده شاخص ها را دارند، رئیس جمهور بعد از رهبری اختیارات زیادی دارد، اگر کسی می خواهد این مسئولیت را به عهده بگیرد باید سابقه مدیریت درخشان داشته باشد. کسی باید انتخاب شود که بتواند از نیروهای کارامد، فعال و فرش استفاده کند. اگر کسی دیدگاهش به اندازه اتاق خودش باشد نمی تواند مملکت را اداره کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وعده ایجاد ۴ میلیون شغل شدنی است یا نه گفت: ناچاریم در کشور برای پایین آورن نرخ بیکاری سالانه یک میلیون  شغل و اگر می خواهیم بیکاری را ثابت نگه داریم باید ۴۰۰تا۵۰۰هزار شغل ایجاد کنیم. اما در مجموع معتقدم می شود برای چهار سال برنامه ریزی کرد و ۴ میلیون شغل ایجاد کرد. اگر کسی قول ۶ ماهه یا حتی یک ساله دهد شدنی نیست.

باهنر در پاسخ به اینکه به چه کسی رای می دهید گفت: بین آقای رئیسی و قالیباف رصد می کنم ببینم کدام دقیق تر حرف می زنند.

دبیرکل جامعه مهندسین درباره اینکه جرا کاندیداها مدام زیاد کردن یارانه ها را وعده می دهند عنوان کرد: خزانه کشور اجازه زیاد کردن یارانه را نمی دهد، می شود یارانه سه دهک بالا را کم کرد اما این کار شجاعت می خواهد و دولت یازدهم این کار را نکرد. اما معتقدم اگر طبقه پایین کار نکند و یک میلیون بگیرد گدا پروری است. اگر قرار است یارانه ها داده شود و خبر دارم برخی نیاز دارند به آن اما باید فرد احساس کند صدقه نیست و مزد کاری را می گیرد.

باهنر درباره حقوق های نجومی گفت: کسانی که در حقوق های نجومی تند و کند رفتند. باید بدانند نباید فراموش کرد که ما در کشور مدیران سالم و متعهد فراوانی داریم، ۱۰۰ هزار مدیر داریم که به طور رسمی اعلام شد ۵۰۰ تای انها نجومی بگیر هستند، حقوق نجومی کار بی خودی نبود اگر افرادی قانونی گرفتند باید پول را از آنها گرفت و کنارشان گذاشت اما اگر غیر قانونی گرفتند باید محاکمه هم شوند. باید به عدد و رقم ها توجه کرد ۵۰۰ نفر ۲ میلیارد حقوق نجومی گرفتند حقوق کارمندان در سال ۱۵۰ هزار میلیارد است پس اینگونه نیست که اگر برخی حقوق نجومی نگیرند اوضاع بقیه خوب می شود.

کد خبر 368876

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی