همشهری آنلاین: معاون وزیر بهداشت گفت: عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر تا حد زیادی قابل پیشگیری است و علاوه بر اقدامات ارزشمند طرح تحول سلامت، تا کنون دو و نیم میلیون سفیر سلامت در کشور به صورت داوطلبانه تربیت شدند.

معاون وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دکتر علی اکبر سیاری، در همایش تغذیه سالم؛ سفیران سلامت، اظهار داشت: مردم باید روزانه 10 هزار قدم پیاده‌روی و یا روزانه 30 دقیقه و هر هفته 150 دقیقه به صورت منظم ورزش کنند تا وزن آنها کنترل و سلامت آنها تامین شود و سفیران سلامت حتما باید رعایت نکات بهداشتی را از خود آغاز کند.

وی با بیان اینکه تغذیه ناسالم و کم تحرکی زمینه بروز بیماری‌هایی مانند سکته‌های قلبی، مغزی، دیابت، سرطان و بیماری‌های تنفسی را فراهم می‌کند، افزود: توصیه می‌شود که افراد کمتر از 5 سال، روزانه 5 گرم و افراد بیشتر از 5 سال، روزانه 3 گرم نمک مصرف کنند اما مردم ایران در حال حاضر روزانه به طور متوسط 10 تا 12 گرم نمک مصرف می‌کنند.

دکتر سیاری تصریح کرد: مصرف استاندار روزانه روغن 35 گرم است اما در ایران مردم روزانه 46 گرم روغن مصرف می‌کنند ضمن اینکه روغن مصرفی باید مایع، فاقد اسید چرب ترانس و دارای حداکثر 10 درصد اسید چرب اشباع باشد بنابراین مردم حتما در زمان خرید روغن، به برچسب راهنمای آن توجه کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر مضرات قند و شکر، یادآور شد: مصرف روزانه 25 گرام قند به مردم توصیه می‌شود و یک قوطی نوشابه حاوی 30 گرم قند است و اگر مردم ایران هر روز یک قوطی نوشابه مصرف کنند، هر سال 7 کیلوگرم اضافه وزن خواهند داشت.
وی به مردم توصیه کرد که بجای مصرف نوشابه، از دوغ‌های کم نمک و آب استفاده کنند.

سیاری از سلول‌های چربی به عنوان انسان‌های خسیس یاد کرد و گفت: این سلول‌ها در طول زمان‌های مشخص، ممکن است کوچک شوند اما از بین نمی‌روند و از این نظر به افراد خسیسی می‌مانند که نمی‌توان از آنها پول گرفت. بنابراین کم کردن وزن، آسان است اما نگه داشتن و کنترل آن، دشوار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: در دوران گذشته مردم برای دریافت مراقبت‌های بهداشتی به خانه‌ها و مراکز بهداشتی مراجعه می‌کردند اما امروز، این مراکز توسط سفیران سلامت و فضای مجازی، به منازل مردم رفته است.

وی با اشاره به تغییر سیستم بهداشت کشور در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: به ازای هر 2 تا 3 هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت و به ازای هر 30 تا 50 هزار نفر یک کارشناس سلامت روان و تغذیه در کشور بکار گرفته شدند و ماموریت آنها ارتقای سلامت جامعه و کنترل عوامل خطر بیماری‌های مختلف است.

سیاری گفت: 10 درصد از مردم مبتلا به دیابت هستند و یا در معرض ابتلا به آن قرار دارند و این بیماری تا 80 درصد قابل پیشگیری است و 15 میلیون نفر از مردم ایران چربی خون دارند و این عوامل، خطر بروز سکته‌های قلبی و مغزی و سرطان را افزایش می‌دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اضافه وزن و چاقی 25 درصد از کودکان و نوجوانان ایرانی، یادآور شد: وزارت بهداشت برای کاهش 25 درصدی مرگ زودهنگام مردم ایران تا 10 سال آینده، برنامه‌های ویژه ای دارد و در این راه، نقش سفیران سلامت، بسیار مهم و اساسی است.

سیاری خاطرنشان کرد: عدم وجود مرگ نوزادان به علت کزاز نوزادی، کاهش چشمگیر آمار سرخک در ایران نسبت به اروپا و آمریکا، حذف فلج اطفال و عدم ثبت وبا در سال‌های گذشته، ناشی از کارآمدی سیستم بهداشتی در کشور است.

کد خبر 367735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =