همشهری آنلاین: کارشناسان تغذیه ادعا می‌کنند دو نوع رژیم غذایی از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می‌کند.

رژیم غذایی می‌تواند از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کند

به گزارش خبرنگار مهر، دو نوع رژیم غذایی جدید به پیشگیری از آلزایمر کمک می‌کند. یک رژیم موسوم به «راهنمای غذایی سلامت مغز کانادا» توسط دانشمندان موسسه تحقیقاتی روتمن کانادا ایجاد شده و دیگری رژیم غذایی معروف MIND است که توسط پزشکان دانشگاه راش شیکاگو و دانشگاه هاروارد بوستون ارائه شده است.

دکتر کارول گرین وود، دانشمند ارشد موسسه تحقیقاتی روتمن، در این باره می‌گوید: «شواهد علمی متعددی وجود دارد که رژیم غذایی سالم با حفظ عملکرد مغز مرتبط است.»

طبق دستورالعمل رژیمی این دانشمندان، رژیم غذایی باید سرشاز از سبزی‌جات برگدار سبز، مغزی‌جات آجیلی، چربی‌های سالم و ماهی باشد. مصرف غلات کامل و لبنیات کم چرب هم مجاز است. اما مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده باید محدود باشد.

رژیم غذایی MIND تلفیقی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای و رژیم غذاییDASH (رژیم غذایی کاهش فشارخون) است که تصور می‌شود هر دو موجب کاهش بروز بیماری‌های قلبی-عروقی شده و در مقابل زوال عقل هم نقش حفاظتی دارند.

رژیم غذایی MIND شامل ۹ گروه غذایی سالم است: سبزی‌جات برگدار سبز، سایر سبزی‌جات، مغزی‌جات آجیلی، انواع توت‌ها، لوبیا، غلات کامل و تصفیه نشده، ماهی، مرغ و روغن زیتون است.

همچنین ۵ گروه ناسالم غذایی هم وجود دارند که دارای تاثیر معکوس بر عملکرد مغز هستند: گوشت‌های قرمز، کره و مارگارین، پنیر، شیرینی‌جات، و غذاهای سرخ شده.

در مطالعه بر روی بیش از ۹۰۰ نفر در رده سنی ۵۸ تا ۹۸ سال مشخص شد افرادی که به شدت از رژیم غذایی MIND پیروی می‌کردند با کاهش ۵۳ درصدی ریسک ابتلا به آلزایمر مواجه بودند. افرادی که تا حدودی از این رژیم پیروی می‌کردند با کاهش ۳۵ درصدی این ریسک مواجه بودند. رژیم غذایی این شرکت‌کنندگان به مدت چهار سال و نیم تحت نظر بود.

کد خبر 367389

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha