جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: رهبر کاتولیک‌های جهان هر ساله به مناسبت عید پاک پای افراد مجرم یا معلول را شستشو می‌دهد. امسال او پای ۱۲ زندانی عضو سابق مافیا را شست با این امید که آنها به این جنایات سازمان‌یافته پشت کنند.

پاپ فرانسیس پای اعضای سابق مافیا را شست

به گزارش دويچه وله، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان مجرمین عضو مافیا را برای شستشوی پا در مراسم امسال عید پاک انتخاب کرد.

به گفته واتیکان شستشو در جریان بازدید خصوصی پاپ از زندانی در شهر کوچک پالیانو در روز پنجشنبه (۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین) و بدون حضور عکاسان انجام شد.

در زندان شهر بندری پالیانو که در ۶۰ کیلومتری جنوب رم قرار دارد، اعضای سابق مافیا نگهداری می‌شوند که حبس طولانی‌مدت آنها به علت همکاری با قوه قضاییه، کاهش یافته است.

به گزارش واتیکان پاپ در بازدید خود از زندان پالیانو، پای ۱۲ زندانی را که به جرم عضویت در مافیا زندانی هستند شستشو داد. سه نفرشان نیز زن بودند. چهار تن از این زندانیان نیز در برگزاری این مراسم به پاپ کمک کردند.

پاپ فرانسیس در سال‌های اخیر بارها اعضای مافیای ایتالیا را فراخوانده است که راه و روش زندگی را تغییر دهند. در مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه در روزنامه ایتالیایی "لا رپوبلیکا" منتشر شد، پاپ گفت: «من بار دیگر تکرار می‌کنم همه حق دارند که اشتباه کنند. هر فردی به‌نحوی دچار خطا شده است.» او در عین‌حال گفت که متاسفانه اعتماد و حسن‌نیت کمی نسبت به "بازگشت دوباره به جامعه" نشان داده شده است.

  • سنت شستن پا در واتیکان

شستن پای دوازده نفر از اعضای کلیسای کاتولیک توسط پاپ یکی از سنت‌های مرسوم در واتیکان در عید پاک است. این مراسم در شب جمعه‌ای که "آدینه نیک" خوانده می‌شود انجام می‌شود. این مراسم به یاد شام آخر (عشای ربانی) مسیح برگزار می‌شود.

طبق روایت‌ها، مسیح در واپسین شب حیات، دوازده نفر از حواریون خود را که از نزدیکترین یاران و معتقدانش بودند به صرف نان و شراب دعوت می‌کند. به روایت انجیل یوحنا، مسیح پس از شام "آب در لگن ریخته شروع به شستن پای مریدان و خشكانیدن آنها با دستمالی كه بر كمر داشت کرد."

به باور مسیحیان، یکی از حواریون که یهودا نام داشت، مخفیگاه مسیح را شبانه به سربازان رومی لو می‌دهد که دستگیری، آزار و به صلیب کشیدن مسیح در روز جمعه را در پی دارد.

گفته می‌شود که سنت شستن پا یادآور فروتنی و تواضعی است که مسیح نسبت به حواریون از خود نشان داد. اما چند سال است که پاپ فرانسیس سنت رایج را کنار گذاشته و به جای شستن پای شماری از کشیشان و اعضای کلیسا، پای ۱۲ زندانی و یا افراد معمول و نیازمند حمایت را می‌شوید.

عيد پاك دومين جشن بزرگ مسيحيان پس از ميلاد مسيح است.

کد خبر 366930

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha