دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: عربستان منطقه‌ای را به روش پنهانی ایجاد کرده که در آنجا در حال ساخت موتورهای اتمی و تحقیقات بر روی قابلیت‌های اتمی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اینترنتی اکسپرس نوشت: عربستان به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای برای مقابله با ایران است.

دولت عربستان سعودی تحقیقات خود را درباره برنامه‌های اتمی افزایش داده است و شروع به ایجاد تیمی از کارشناسان اتمی کرده‌است.

اندیشکده دانش و امنیت بین‌الملل اعلام کرده که عربستان به عنوان یک تازه وارد به دنبال این است که خود را با فن‌آوری‌های جدید مسلح کند و از زمانی که فعالیت‌های اتمی ایران محدود شده است ،عربستان اقدام‌هاي خود را در بخش اتمی افزایش داده است.

تحریم‌های اقتصادی قابل توجهی به دنبال محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای حساس ایران ،رفع شدند.توافق اتمی برنامه اتمی حساس ایران را محدود کرد و آن را در معرض بازرسی‌ها و نظارت های قابل توجه بین‌المللی قرار داد اما گفته می شود که عربستان سعودی تهدیدی جدید و رو به رشد است.

اندیشکده دانش و امنیت بین‌الملل که مسائل مربوط به اشاعه جهانی تسلیحات اتمی را بررسی می‌کند و زیر نظر دارد اعلام کرده است که عربستان سعودی در مراحل اولیه توسعه اتمی خود قرار دارد و همچنین به روشی فعال به دنبال توانایی‌های تسلیحاتی اتمی برای مقابله با ایران است.

البته عربستان هم اکنون تمرکز خود را بر روی کاربردهای اتمی غیرنظامی قرار داده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مدعی بود که توافق اتمی می‌تواند تنش ها در منطقه را کاهش دهد اما به هرحال به نظر می‌رسد که این‌گونه نشده است.عربستان سعودی پیش از این اعلام کرده بود که هدفش ساخت حداقل 16 راکتور اتمی در سال‌های پیش رو است.

گزارش اندیشکده دانش و امنیت بین‌الملل همچنین تاكيد می کند توافق اتمی نتوانسته است که تمایل عربستان برای رسیدن به قابلیت های اتمی و یا حتی تسلیحات اتمی را کاهش دهد اما به هرحال در کوتاه مدت توانسته فشار موجود بر عربستان برای مقابله با قابلیت‌های اتمی تسلیحاتی ایران را کاهش دهد.

در ادامه این گزارش آمده است:دلیل کمی وجود دارد که عربستان به دنبال قابلیت‌های تسلیحاتی اتمی باشد،شک کنیم.عربستان درباره پایان یافتن محدودیت‌ها بر برنامه اتمی ایران پس از 10 سال نگران است.اگر ایران قابلیت‌های غنی‌سازی خود را همان‌طور که خواهان آن است ،گسترش دهد ،این موضوع می تواند زمان گریز اتمی ایران را کاهش دهد و آنگاه این کشور می‌تواند اورانیوم تسلیحاتی کافی را برای یک سلاح اتمی در مدت زمان چند هفته و یا حتی چند روز در اختیار داشته باشد.

این موضوع سبب نگرانی عربستان می‌شود و احتمالا این کشور به دنبال قابلیت‌های اتمی تسلیحاتی به عنوان یک مانع در برابر ایران خواهد بود.

در این گزارش همچنين آمده است:در حال حاضر توسعه برنامه اتمی عربستان برای ایجاد زیرساخت لازم اتمی به سال‌ها زمان نیاز دارد تا بتواند تسلیحات اتمی تولید کند. عربستان در حال حاضر در حال ایجاد زیرساخت اتمی غیرنظامی خود است.این مرحله شامل دستیابی به تجهیزات اتمی از طریق کشورهایی چون روسیه،کره جنوبی و تبادل فن آوری اتمی با آنها است.

کد خبر 365861

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها