همشری‌آنلای: پارلمان منطقه‌ای اسکاتلند قرار است امروز چهارشنبه دوم فروردین درخصوص طرح وزیر اول این کشور درباره همه پرسی استقلال از دولت انگلیس رای‌گیری کنند؛ اقدامی که اولین گام برای برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال این بخش از انگلیس محسوب می‌شود.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند روز سه‌شنبه اول فروردین راهی پارلمان اسکاتلند در ادینبورگ شد تا حمایت نمایندگان را برای طرح این همه پرسی جلب کند. او امیدوار است که این همه پرسی در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ برگزار شود.

وزیر اول اسکاتلند در برابر نمایندگان پارلمان گفت: آخرین زمان مورد نظر برای این همه پرسی بهار ۲۰۱۹ است. امروز از پارلمان می‌خواهم تا این زمان را به تایید برساند. قابل قبول نخواهد بود اگر دولت انگلیس در برابر اراده دموکراتیک این پارلمان مقاومت کند.

نیکلا استورجن اعلام کرد که خروج تحمیلی اسکاتلند از اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است و خواست که یک همه پرسی دموکراتیک برگزار شود.

به گزارش ایسنا به نقل از فرانس‌پرس،نمایندگان اسکاتلندی پارلمان انگلیس قرار است بدون هیچ مشکلی از این طرح حمایت کنند. حزب ملی اسکاتلند با حمایت حزب طرفداران محیط‌زیست پارلمان از اکثریت آراء برخوردار است.

پیشتر در همه پرسی سال ۲۰۱۴، ۵۵ درصد رای‌دهندگان اسکاتلند به استقلال سرزمین‌شان رای منفی دادند. اما همانطور که وزیر اول اسکاتلند تاکید کرده از همه پرسی انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا در ژوئن گذشته به این سو اوضاع تغییر کرده است.

باوجود نتیجه این همه پرسی، ۶۲ درصد رای‌دهندگان اسکاتلندی به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند.

نیکولا استوجن ۱۳ مارس گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد یک همه پرسی درباره استقلال اسکاتلند از دولت انگلیس در اواخر سال ۲۰۱۸ یا اوایل سال ۲۰۱۹ برگزار کند.

این اقدام در واکنش به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در راستای برنامه بریگزیت بوده است. ولی ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس از همان ابتدای طرح این مساله مخالفت خود را اعلام کرده و گفته بود که اکنون زمان درست برای این اقدام نیست.

کد خبر 365399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار