استفاده از ترقه‌ و مواد محترقه خطرناک همچنان حادثه می‌آفرینند و جان جوانان و نوجوانان را تهدید می‌کنند.

در آخرين اتفاقاتي كه به‌خاطر انفجار ترقه در نقاط مختلف كشور رخ داد، 14نفر مجروح شدند كه حال عده‌اي از آنها وخيم گزارش شده است. نام شهرستان اردبيل اين‌روزها به‌خاطر مرگبارترين حادثه چهارشنبه كه چند روز پيش در محله استاد شهريار اين شهر رخ داد، سر زبان‌هاست؛

حادثه‌اي كه چند پسر نوجوان آن را رقم زدند و زماني كه سرگرم ساخت و بسته‌بندي ترقه و نارنجك دستي‌ بودند انفجار هولناكي را به‌وجود آوردند كه علاوه بر 5پسر نوجوان جان 2بزرگسال را هم گرفت و عده‌اي را راهي بيمارستان كرد. اما اين تنها حادثه‌اي نبود كه در اين شهر رخ داد. يكشنبه شب گذشته نيز انفجار ترقه دست‌ساز در منطقه جام‌جم باعث مصدوميت 3نفر شد. به گفته مديركل امنيتي و انتظامي استانداري اردبيل، 3نوجوان هنگام ساخت ترقه به‌دليل انفجار مواد محترقه دچار سوختگي شديد شدند كه براي درمان به بيمارستان فاطمي اردبيل انتقال يافتند و حال يكي از آنها وخيم است.

تنها چند ساعت بعد از اين حادثه، باز هم موادمحترقه در اين شهر حادثه‌ساز شد و اين بار در شهرك كارشناسان اردبيل انفجار ترقه باعث تخريب يك خانه و همچنين شكسته شدن شيشه‌ پنجره خانه‌هاي اطراف شد و يك مصدوم به‌جاي گذاشت كه او نيز به بيمارستان انتقال يافت. در شهرستان گرمسار استان سمنان نيز انفجار ترقه اعضاي خانواده‌اي را به‌شدت مصدوم كرد. اين حادثه در يك واحد نانوايي و زماني رخ داد كه مالك نانوايي و 3نفر از فرزندانش در حال ساخت مواد محترقه بودند. در اين حادثه هر چهار نفر آنها مصدوم و راهي بيمارستان شدند كه گفته مي‌شود حال 2نفر از آنها وخيم است.

اما در منطقه آزادشهر شهرستان يزد نيز انفجار مواد محترقه در دستان پسري ۲۲ ساله، كار او را به بيمارستان كشاند. او در حال ساخت ترقه‌هاي دست‌ساز بود كه يكي از آنها در دستش منفجر و باعث سوختگي شديد او شد.

در مشهد هم ساخت نارنجك دست‌ساز منجر به انفجار يك منزل مسكوني و مصدوميت 5نفر شد. كانون اين انفجار كه با حريق همراه بود و حدود ساعت 12:45ديروز رخ داد طبقه همكف ساختماني 3طبقه بود. بررسي‌ها نشان مي‌داد كه مردي در اين طبقه در حال ساخت نارنجك دستي بود كه نارنجك در دست وي منفجر شد. در اين حادثه 5نفر مصدوم شدند كه 4نفر به بيمارستان منتقل شدند و يك نفر در محل درمان شد.

اين حوادث در حالي رخ مي‌دهند كه از چند روز گذشته كارشناسان پليس و آتش‌نشاني با اطلا‌ع‌رساني گسترده تلاش مي‌كنند تا شهروندان چهارشنبه‌سوري ايمن و بدون حادثه‌‌اي را تجربه كنند. به‌گفته كارشناسان انفجار تنها 250گرم مواد ساخت ترقه مي‌تواند يك آپارتمان را نابود كند و اين در حالي است كه بسياري از قربانيان اين حوادث، بي‌اطلاع از اين ماجرا اقدام به ساخت ترقه كرده و در نهايت نيز قرباني انفجار مواد محترقه مي‌شوند.

کد خبر 364998

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha