همشهری آنلاین: دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با تاکید بر نقش همه دستگاه‌های اجرایی در تحقق منشور حقوق شهروندی، گفت: عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند و وضع عوارض، مالیات و جریمه برای آنها در این خصوص می‌تواند در حوزه پیشگیری تخریب محیط زیست موثر باشد.

الهام امین‌زاده

به گزارش ایرنا، الهام امین‌زاده در همایش و جشنواره "محیط زیست در منشور حقوق شهروندی"، افزود: گزارش حقوق شهروندی سازمان حفاظت از محیط زیست به موقع به من ارائه شده است.

وی تاکید کرد همه دستگاه‌های اجرایی تا ١٠ اسفند ماه فرصت داشتند که گزارش‌های خود در زمینه حقوق شهروندی را ارائه کنند که البته هنوز برخی دستگاه‌ها گزارش نداده‌اند.

وی ادامه داد: اگر همه دستگاه‌ها موضوع فعالیت خود را با حقوق شهروندی مرتبط بدانند و دست مایه نشست‌هایی برای افراد ذی‌نفع و ذی‌ربط باشد، می‌تواند به تحقق حقوق شهروندی منجر شود.

امین‌زاده محیط زیست سالم، امن و شایسته را حق همه مردم دانست و گفت: حقوق شهروندی صرفا مطالبه مردم نیست بلکه باید در این زمینه مشارکت فعالانه میان بخش‌های دولتی و خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد و آحاد مردم انجام گیرد.

وی برخی از حقوق زیست محیطی را برشمرد و افزود: حق بر وجود و هستی بی‌عیب و نقص، حق بر تنفس سالم و هوای پاک، حق سلامت و بهداشت محیط باید برای همه شهروندان لحاظ شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی اظهار کرد: همه بخش‌های دولتی و خصوصی در صورتی که آلاینده محیط زیست هستند، مسئولیت مدنی دارند.

امین‌زاده تصریح کرد: لازم است که برای تحقق حقوق مرتبط با محیط زیست، آئین‌نامه‌های اجرایی مناسب داخلی و خارجی تدوین شود که آثار جبرانی و غرامتی داشته باشد؛ هرچند که برخی اقدامات تخریبی در حوزه محیط زیست قابل جبران نیست.

وی با تاکید بر این که همه شهروندان باید حق واکنش و عمل داشته باشند گفت: عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند و وضع عوارض، مالیات و جریمه برای آن‌ها در این خصوص می‌تواند در حوزه پیشگیری تخریب محیط زیست موثر باشد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: همه تکلیف به جبران خسارت دارند و هیچ توجیهی برای فرار از جبران خسارت وجود ندارد.

وی در مورد دیپلماسی زیست محیطی گفت: اگر اقدام تلافی‌جویانه و مقابله به مثل در گذشته اساس دیپلماسی بود اما امروز این واکنش سم است و امروز در زمینه مسائل زیست محیطی باید گفت و گو و تعامل میان کشورهای منطقه برای حل مشکلات زیست محیطی در اولویت قرار گیرد.

امین‌زاده تصریح کرد: التزام به شعار فرصت برای همه و تهدید برای هیچ‌کس باعث ایجاد مسئولیت مشترک کشورهای منطقه می‌شود.

وی اظهار کرد: تخریب محیط زیست برای منافع افراد خاص نباید جسم و روح طیف وسیعی از انسان‌ها و نسل‌های بعد را به مخاطره بیندازد.

امین‌زاده با تاکید بر این که انهدام محیط زیست یعنی فنای بقای بشر، اضافه کرد: نگاه تخصصی و دانش فنی در حوزه محیط زیست همراه با مشارکت مردمی و حضور فعال سازمان‌های مردم نهاد مکانیزمی برای حفاظت از محیط زیست است.

همایش و جشنواره "محیط زیست در منشور حقوق شهروندی" همزمان با روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی با حضور دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، در بوستان پردیسان برگزار شد.

کد خبر 364133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =