همشهری آنلاین: کشورهای چین، تانزانیا، کنیا و مغولستان برای پیوستن به پرونده جهانی نوروز اظهار تمایل کرده‌اند.

سفره هفت سین

به گزارش مهر، پرونده جهانی نوروز از همان روزهای اولی که با هفت کشور ایران، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه و آذربایجان ثبت جهانی شد، قرار بود هر سال در یک کشور جشن گرفته شود.

جشن نوروز هم طی چند سال در چند کشور از جمله تاجیکستان و افغانستان برگزار شد و دیگر فراموش شد تا اینکه ایران هر سال این جشن را در سطح ملی برگزار می‌کرد و برای اینکه گستره آن را بیشتر کند از سفرای کشورهای دیگر برای حضور در این جشن دعوت می‌کرد.

امسال نیز قرار است که ایران جشن ملی نوروز را در ۳۱ استان کشور به نام نوروزگاه‌ها برگزار کند. اما در سطح جهانی آنطور که محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی مي‌گويد، قرار است جشن جهانی نوروز در کاخ گلستان برگزار شود.

وی بیان کرد: قصد داریم تا از سفرای کشورهای مختلف برای این برنامه دعوت کنیم منتها روز مورد نظر هنوز نهایی نشده است. کلیات آن بسته شده و اطلاعات مورد نظر به رئیس سازمان میراث فرهنگی داده‌ایم تا این موضوع را در هیات دولت مطرح کند و آنها هر زمان روز جشن را مشخص کردند ما نیز اعلام عمومی می‌کنیم.

طالبیان بر این عقیده است که پرونده جهانی نوروز یکی از بهترین پرونده‌های مشارکتی در سطح جهانی است که یونسکو آن را به عنوان میراث ناملموس ثبت کرده است.

در این پرونده که اوايل با مشارکت هفت پرونده ثبت شده، کشورهایی که بخشی از مردم آن و یا برخی از نواحی آنها اقدام به برگزاری جشن نوروز می‌کنند، هر از گاهی اظهار تمایل می‌کنند تا به این پرونده ملحق شوند. در سال ۹۳، با تقاضای الحاق پنج کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان این پرونده دوباره تدوین شد. تا اینکه در آذر ماه امسال و در کشور اتیوپی با برگزاری اجلاس دیگر میراث جهانی این پرونده با شرکت ۱۲ کشور بار دیگر ثبت شد. در همین اجلاس کشورهای چین، مغولستان، تانزانیا و کنیا اظهار تمایل کردند که به پرونده نوروز ملحق شوند.

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی درباره چگونگی الحاق شدن این کشورها گفت: چین، تانزانیا و کنیا می‌توانند به پرونده نوروز بپیوندند. چون نوروز در این کشورها برگزار می‌شود. با نماینده چین در حاشیه اجلاس میراث جهانی در شهر استانبول صحبت کردیم. همچنين با نماینده کنیا نيز صحبت‌هاي كارشناسي صورت گرفته است.

وی گفت: باید پرونده نوروز را با حضور نمایندگان ۱۲ کشور ثبت شده و نمایندگان کشورهایی که خواستار الحاق هستند، از اول بنویسیم و دوباره همه مسیر ثبت یک پرونده چند ملیتی طی شود. به همین دلیل است که امسال نیز نوروز با شماره و تاریخ جدید دوباره ثبت شد.

کد خبر 363941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =