همشهری آنلاین: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در حال انجام مذاکراتی با بانک مهر ایران هستیم تا امکان پرداخت وام ۴۰ میلیون تومانی ازدواج فراهم شود.

وام ازدواج

به گزارش ایسنا، محمدرضا رستمی در حاشیه برگزاری چهارمین گردهمایی معاونان امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در شیراز در جمع خبرنگاران افزود: در حال بررسی زمینه‌های همکاری در کارگروهی مشترک با بانک مهر ایران هستیم و از طریق دولت این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا درصدی از منابع جاری دولت از طریق بانک مهر ایران مدیریت شود. نحوه مدیریت منابع براساس تفاهم نامه بین وزارت ورزش و جوانان با بانک مهر ایران از طریق رسوب پول و گردش پول بدون سپرده گذاری توسط جوانان انجام می‌شود تا امکان پرداخت وام 40 میلیون تومانی برای ازدواج فراهم شود.

  • مذاکره برای وام 200 میلیون تومانی کارآفرینی جوانان

وی در ادامه گفت: توافق اولیه‌ای بین وزارت ورزش و جوانان و بانک مهر ایران به منظور پرداخت وام 200 میلیون تومانی برای کارآفرینی جوانان انجام شده است و از طریق دفتر رئیس‌جمهور نیز این موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم به صورت مصوبه دولت در سال آینده محقق شود.

به گفته رستمی، برخی استان‌ها می‌توانند از طریق جذب منابع خیرین بخش خصوصی و بخش‌هایی از شرکت‌های دولتی که امکان انتقال منابع خود به بانک مهر ایران را دارند نسبت به پرداخت تسهیلات به جوانان اقدام کنند. این کار به صورت کمک و حمایت مستقیم نیست بلکه از طریق گردش مالی منابع محقق می‌شود و استان‌های البرز و فارس به عنوان اولویت‌های اول و دوم این کار را انجام خواهند داد.

  • سمن‌ها بدون مانعی می‌توانند در صندوق کارآفرینی امید حساب افتتاح کنند

معاون ساماندهی امور جوانان در ادامه گفت: همچنین با بانک مهر ایران و صندوق کارآفرینی امید برای پرداخت تسهیلات به سمن‌های جوانان مذاکراتی انجام داده‌ایم و هفته آینده این موضوع را نهایی می‌کنیم. براساس مذاکرات انجام شده سمن‌ها بدون مانعی می‌توانند در صندوق کارآفرینی امید حساب افتتاح کنند.

وی با بیان اینکه موضوع کلیدی و مهم برای دولت یازدهم توسعه مشارکت جوانان است. این کار با رویکرد اصلاح وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوانان در دولت تدبیر و امید به ویژه در دو سال اخیر در دستور کار قرار گرفته است. بنابراین تمام اقدامات در حوزه ساماندهی و طرح‌های ملی جوانان و ازدواج باید منجر به توسعه مشارکت جوانان شود. درواقع راه برون رفت از مشکلات مشارکت مردم است و گوشه نشینی جمعیت 25 میلیونی جوانان خطر بزرگی بوده است بنابراین ما تلاش کرده‌ایم تا آنان به تدریج به ساحت اجتماع بازگردند. در این جهت مشارکت نهادمند جوانان در اولویت اول و مشارکت مردم در اولویت دوم قرار گرفته است.

رستمی اضافه کرد: براساس مصوبه شورای عالی جوانان باید تمام کارهای قابل واگذاری‌ به سمن‌ها بخش خصوصی و نهادهای مدنی احصا و با اولویت درجه یک به سمن‌ها داده شود. بنابراین استان‌های کشور باید این اولویت‌ها را استخراج و به ما اعلام کنند تا در جلسه بعد شورای عالی جوانان به تصویب برسد و از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شود.

  • کاهش شرط سنی برای روسای فدراسیون‌ها

وی با اشاره به جلسه شورای معاونان وزارت ورزش و جوانان گفت: در این جلسه که ابتدای هفته جاری برگزار شد موضوع آیین نامه شورای روسای فدراسیون‌های ورزشی در دستورکار قرار داشت. براساس این آیین نامه حداقل سن روسای سن فدراسیون‌ها 35 سال باید باشد ولی من این شرط را ضد جوان گرایی دانستم و در جلسه پیشنهاد دادم که حداقل سن روسای فدراسیون‌ها 30 سال باشد. اما بیشتر معاونان با این پیشنهاد مخالفت کردند اما استدلال کردم که همانطور که جوانان می‌توانند نماینده مردم باشند یا به عنوان سفیر و کاردار وزارت خارجه در کشورهای دیگر مشغول به کار شوند بنابراین آنها می‌توانند به عنوان روسای فدراسیون‌ها نیز مشغول به کار شوند. وزیر ورزش و جوانان نیز با این پیشنهاد موافقت کردند بنابراین 30 سالگی به عنوان حداقل سن روسای فدراسیون‌ها تصویب شد.

رستمی اضافه کرد: براساس آیین نامه روسای فدراسیون‌های ورزشی حداقل تحصیلات این روسا باید کارشناسی ارشد باشد ولی من با این مورد نیز مخالفت کردم چراکه برخی از جوانان به علت برخورداری از توانایی‌های مختلف پس از دوره کارشناسی حاضر به ادامه تحصیل نیستند بنابراین نباید صرف برخورداری مدرک کارشناسی ارشد را دلیلی بر سواد و قابلیت‌های یک رئیس فدراسیون ورزشی دانست. بنابراین حداقل مدرک دانشگاهی روسای فدراسیون‌ها کارشناسی تصویب شد.

  • سمن‌ها و مدیران وزارت ورزش و جوانان اجازه ورود حزبی و سیاسی به انتخابات ندارند

رستمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه سال 96 سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا است گفت: تحت هیچ شرایطی معاونان و مدیران وزارت ورزش و جوانان اجازه ورود حزبی و سیاسی به انتخابات را ندارند اما باید اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید اطلاع رسانی شود.

معاون ساماندهی امور جوانان اضافه کرد: لازم است عوامل امیدبخش و توفیقات دولت در 4 سال اخیر به گوش مردم رسانده شود این در حالی است که صدا و سیما خلاف این کار را عمل کرده است. اما ما باید با کمک سازمان‌های مردم نهاد جوانان دستاوردهای دولت یازدهم را ترویج کنیم.

وی با اشاره به انتخابات شورای شهر و روستا گفت: لازم است به ارتقای سطح آگاهی مردم بپردازیم و در این زمینه نیز نباید فعالیت سیاسی و حزبی داشته باشیم. در این جهت می‌توان آسیب‌ها، چالش‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها و ویژگی‌های کاندیدای مناسب برای یک شهر یا روستا بیان شود و در این جهت می‌توان از قابلیت‌های سمن‌های جوانان نیز بهره برد. آنها نیز نباید به انتخابات حزبی و سیاسی وارد شوند بلکه ارتقای سطح آگاهی سیاسی جوانان از وظایف آنان است.

رستمی با اشاره به تربیت مدرسان دوره‌های پیش از ازدواج و اقدامات دولت برای آموزش جوانان در حوزه ازدواج گفت: نسبت یک به چهار طلاق را باید کنترل کنیم و این نسبت نباید افزایش پیدا کند.

  • تسهیلات 40 میلیونی ازدواج با طرح پیوند مهر

به گزارش ایسنا، محمدعلی دهقان، مشاور مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به همکاری این بانک و وزارت ورزش و جوانان گفت: در مرحله عقد تفاهم نامه با وزرات ورزش و جوانان هستیم و محورهای خوبی را برای همکاری،‌ شناسایی کرده‌ایم و تاکید اصلی روی طرح جدید بانک مهر ایران با عنوان "پیوند مهر" است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر هر یک از زوجین می‌توانند 10 میلیون تومان وام ازدواج دریافت کنند. با توجه به هزینه‌های زوجین این مبلغ قابل توجه نیست بنابراین ما یک طرح تکمیلی طراحی کرده‌ایم.

به گفته دهقان، براساس طرح پیوند مهر منابع پس اندازی جوانان را با منابع بانک مهر ایران ترکیب می‌کنیم تا بتوانیم قدرت بیشتری را برای کمک به جوانان به دست آوریم. براساس این طرح جوانان می‌توانند یک تا 3 سال پس انداز کنند و به تسهیلات 40 میلیون تومانی ازدواج دسترسی پیدا کنند. با توجه به آْنکه فعالیت‌های بانک مهر ایران قرض الحسنه است از جوانان سودی دریافت نمی‌شود اما کارمزد 4 درصدی دارد. دوره بازپرداخت این وام سه ساله است.

مشاور مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اضافه کرد: دریافت وام ازدواج این بانک محدودیت سنی ندارد و برخلاف وام ازدواج جوانان که به ازدواج اول تعلق می‌گیرد اگر فردی پس از متارکه قصد ازدواج برای دومین بار را داشته باشند نیز تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه طرح دوم پیوند مهر برای خانواده‌ها طراحی شده است اظهار کرد:‌این طرح به خانواده‌ها امکان می‌دهد که در بلند مدت برای ازدواج فرزندان خود برنامه ریزی کنند. بدین ترتیب پدران و مادران می‌توانند برای فرزندان خود طی 5 تا 10 سال سپرده گذاری کنند و تا سقف 80 میلیون تومان وام دریافت کنند.

وی تاکید کرد: برای دریافت وام‌های طرح پیوند مهر هیچ کفی برای سپرده گذاری معین نشده است و هر فرد بسته به توان مالی خود می‌تواند سپرده گذاری کند. حتی قید ماهیانه برای سپرده گذاری نداریم.

وی درباه علت همکاری این بانک با وزارت ورزش و جوانان در زمینه طرح پیوند مهر اظهار کرد: نهاد دولتی که به طور مستقیم با جوانان سر و کار دارد وزارت ورزش و جوانان است. این وزارتخانه با جوانان، ورزشکاران و نیکوکاران ارتباط دارد و از منابع دولتی برخوردار است.

دهقان اضافه کرد: گردش مالی در قالب وزارت ورزش و جوانان زیر مجموعه‌های آن و ذی نفعان مانند بخش خصوصی را به سمت بانک قرض الحسنه مهر ایران جهت دهی می‌کنیم و منابع این بانک توان مالی وزارت ورزش و جوانان و مردم را ترکیب می‌کنیم تا بتوانیم به نیازهای جوانان بهتر و در سطح وسیع تر پاسخ دهیم.

وی با اشاره به نقش سمن‌ها در اجرای طرح پیوند مهر گفت: تلاش می‌کنیم از طریق وزارت ورزش و جوانان با سازمان‌های مردم نهاد جوانان ارتباط برقرار کنیم و در این زمینه در حال بررسی چند محور در کارگروه مشترک هستیم.

دهقان در پایان با بیان اینکه تفاهم نامه‌ای که در سال جاری منعقد خواهد شد ادامه تفاهم نامه بانک مهر ایران با وزارت ورزش و جوانان و در جهت توسعه آن است. یکی از مشکلات پیشرو این بود که سمن‌ها به عنوان شخصیت حقوقی شناخته نمی‌شدند و موانعی برای پرداخت تسهیلات به آنان بود اما خوشبختانه این موانع در حال رفع شدن است.

کد خبر 363723

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha