رئیس‌کل بانک مرکزی از اجرایی شدن قانون بخشش جریمه و سود وام‌های زیر ۱۰۰میلیون تومان خبر داد و گفت: بانک‌هایی که نسبت به پرداخت وام ازدواج ۱۰میلیون تومانی براساس سهمیه تعیین شده اقدام نکرده‌اند با جریمه مواجه می‌شوند.

بانک مرکزی

ولي‌الله سيف با دفاع از عملكرد نسبي بانك‌ها در پرداخت وام ازدواج 10ميليون توماني تأكيد كرد: با توجه به اينكه مجلس شوراي اسلامي، بانك‌ مركزي را موظف به نظارت و ارائه گزارش درخصوص تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج كرده است، از بانك‌ها انتظار مي‌رود كه به سقف‌‌هاي تعيين و اعلام شده توسط بانك مركزي توجه كنند. وي هشدار داد: بانك‌ مركزي نيز براي بانك‌هايي كه به سهميه‌هاي ابلاغي ماهانه خود نرسند، جريمه‌هايي را درنظر گرفته كه پس از تصويب در شوراي پول و اعتبار ابلاغ و اجرا مي‌شود.

  • وعده بخشش جريمه وام‌ها

سيف در واكنش به اصلاحيه قانون بودجه امسال درخصوص بخشش جريمه و سود تسهيلات كمتر از 100ميليون توماني از بانك‌ها خواست نسبت به ارائه مشوق‌هاي لازم و بخشش جرايم درخصوص بدهكاران بانكي اقدام كنند تا به گفته او نظر قانونگذار در تبصره 35 اصلاحيه قانون بودجه سال 1395نيز تأمين شود.

اين اظهارنظر در حالي عنوان مي‌شود كه محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت پيش از اين در 18آبان‌ماه از ابلاغ آيين‌نامه اجرايي بخشش اصل و سود جريمه تسهيلات كمتر از 100ميليون تومان تا يك‌ماه آينده خبر داده بود.

  • پاسخ سيف به نعمت‌زاده

رئيس‌كل بانك مركزي همچنين در واكنش به اظهارنظر وزارت صنعت كه بانك مركزي را عامل شكست طرح كارت اعتباري خريد كالاي ايراني عنوان كرده بود، گفت: علت ضعف در اجراي طرح كارت اعتباري خريد كالاي ايراني عدم ‌استقبال مردم از تركيب كالاهاي انتخاب شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وي تصريح كرد: در هيچ جاي دنيا بانك‌هاي مركزي موظف به تأمين منابع براي خريد كالاهاي كم‌كيفيت انبار‌شده نيستند. اين خود مردم هستند كه علاقه به خريد اين دسته از كالا‌ها ندارند و نبايد خسارت ناشي از كم‌كيفيتي كالاها به مردم يا به نظام بانكي تحميل شود.

کد خبر 356810

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha