همشهری آنلاین: مشاور امنیت ملی جدید رئیس‌جمهور آمریکا با ارائه موضع جدیدی در قبال افراط گرایان، فاصله خود با رویکرد رئیس‌جمهور و سایر مشاوران کلیدی او در قبال این مساله را نشان داد.

اختلاف نظر ترامپ و مشاور جدید امنیت ملی‌اش درباره اسلام رادیکال

به گزارش ایسنا، به نقل از نشریه ایندیپندنت، ژنرال مک‌مستر، مشاور جدید امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ارائه موضعی جدید در قبال افراط گرایان نشان داد که به دنبال اتخاذ رویکردی میانه‌روتر در قبال تروریسم است.

مک‌مستر طی دیدار خود با کارکنان اداره امنیت ملی آمریکا عنوان کرد که مهاجمانی که اقدام به فعالیت‌های تروریستی می‌کنند در حقیقت نه تنها اشاعه دهنده نوع افراط گرایانه مذهب خود نیستند بلکه در تضاد کامل با ماهیت اصلی مذهب خود نیز هستند.

این ژنرال سه ستاره ارشد پس از آن عنوان "تروریسم افراطی اسلامی" را برای نامیدن این تروریست‌ها کارآمد ندانست چراکه به اعتقاد وی این مهاجمان "غیر اسلامی" بوده و اصلا مسلمان نیستند.

موضع مک‌مستر درقبال افراط گرایان نشان دهنده جدایی وی از خوانش ترامپ و مایکل فلن، مشاور امنیت ملی سابق دولت جدید آمریکاست که تمایل دارند این افراط گرایان را "بنیادگرایان اسلامی" بنامند.

موضع وی یادآور مواضع روسای جمهور سابق آمریکا باراک اوباما و جورج بوش است که ترجیح می‌دادند تروریسم را از اسلام جدا کنند.

در همین حال ویلیام مک‌کانتز، یکی از اعضای موسسه بروکینگز درباره این رویکرد می‌گوید، مک‌مستر مانند اوباما فردی است که در سمت‌های فرماندهی قرار داشته و معتقد است که آمریکا نباید در پروپاگاندای افراط گرایان که معتقدند یک جنگ مذهبی را پیش می‌برند، بازی بخورد.

با وجود رویکرد میانه رویانه مک‌مستر این سوال همچنان باقی است که او تا کجا می‌تواند در کاخ سفید موثر عمل کند. آن هم در حالی که عمیقا با رویکردهای ایدئولوژیک رئیس‌جمهور و سایر شخصیت‌های کلیدی اختلاف نظر دارد.

کد خبر 363302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار