شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۴
۰ نفر

علی ابراهیمی: ستاد تنظیم بازار در حالی برای مدیریت بازار شب عید تشکیل جلسه داد که در فاصله ۳ هفته مانده به نوروز، امسال گرانی زودتر از مردم به پیشواز بهار رفته است.

میوه

به گزارش همشهري، بررسي قيمت خرده‌فروشي برخي اقلام خوراكي و كالاهاي اساسي در بازار مصرف، بيانگر تندتر شدن نبض افزايش قيمت اقلام پروتئيني (گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ) و كمبود و گراني برخي انواع ميوه مانند مركبات و سبزي و صيفي است. درحالي‌كه بارندگي‌هاي اخير زمينه كاهش عرضه و افزايش قيمت ميوه، مركبات و سبزي و صيفي در بازار مصرف را فراهم كرده، مصرف‌كنندگان با عبور قيمت گوشت مرغ از مرز 8هزار تومان و گراني گوشت قرمز مواجه هستند.

  • مركبات صدرنشين گراني

بررسي قيمت خرده‌فروشي انواع ميوه و مركبات و سبزي و صيفي در بازار مصرف حاكي از آن است كه بيشترين رشد قيمت‌ها به‌ترتيب متعلق به پرتقال جنوب، شمال، انواع نارنگي و سيب زرد و قرمز بوده است.

كمبود اين اقلام موجب شده تا قيمت خرده‌فروشي هر كيلوگرم پرتقال جنوب در بازار به 9تا 12هزار و 500، پرتقال شمال به 4تا 6هزار و با نبود نارنگي شمال در بازار، نرخ نارنگي جنوب و پاكستاني به 6تا 7هزار تومان برسد و قيمت انواع سيب زرد و قرمز در بازار مصرف نيز به 5تا 8هزار تومان رسيده است. همچنين برخي انواع سبزي و صيفي گران شده به‌نحوي كه نرخ هر كيلوگرم گوجه فرنگي به 3هزار و 500، فلفل دلمه 7هزار و خيار به 3هزار و 500تومان رسيده و كيفيت اين اقلام در بازار نيز كاهش يافته است.

  • گراني مرغ و تخم‌مرغ

بررسي قيمت مرغ و تخم‌مرغ در سطح خرده‌فروشي نيز بيانگر گراني اين اقلام با استناد به رشد قيمت نهاده‌هاي توليد و كاهش عرضه به‌دليل آنفلوآنزاي مرغي است. ديروز رئيس اتحاديه صنفي مرغداران گوشتي كشور اعلام كرد، قيمت هر كيلوگرم مرغ براي مصرف‌كنندگان به بيش از 8هزار تومان رسيده است. عظيم حجت به ايرنا، گفت: ديروز(شنبه)قيمت هركيلوگرم مرغ زنده به 5تا 5هزارو 200، كشتارگاه 7هزار و 150، عمده‌فروشي 7هزارو 300وخرده‌فروشي به بيش از 8هزار تومان رسيد كه اين افزايش قيمت مرغ متاثر از افزايش قيمت جوجه يك‌روزه، رسيدن نرخ كنجاله سويا به هزار تومان و رشد هزينه حمل‌ونقل بوده است.

از سوي ديگر ناصر نبي‌پور، رئيس هيأت مديره اتحاديه مرغ تخمگذار استان تهران اعلام كرد، اكنون قيمت هر كيلوگرم تخم‌مرغ در مرغداري به 5هزار و 200تومان رسيده كه علاوه بر آنفلوآنزا، افزايش قيمت هرساله تخم‌مرغ در مقطع زماني 20بهمن تا 20اسفند نيز در اين گراني دخيل بوده است.

  • سيرصعودي گوشت قرمز

بررسي قيمت خرده‌فروشي انواع گوشت قرمز گوسفندي، گاو وگوساله نيز حاكي از تداوم سير صعودي نرخ اين فرآورده‌ها در بازاراست. وزارت جهادكشاورزي در حالي قيمت منطقي هر كيلوگرم دام زنده را 12هزارو 500و نرخ مصرف‌كننده هركيلوگرم گوشت شقه گوسفندي و گوساله را 31تا 33هزار تومان اعلام كرده كه اكنون نرخ هر كيلوگرم گوشت شقه گوسفندي در بازار به 39هزار و 800، راسته 41هزارو 500، ران 46هزارو500و گوساله بدون استخوان به 37هزارو 500تومان رسيده كه در برخي مناطق قيمت‌ها بالاتر است.

  • حضور معنادار بازرسان براي مقابله با گراني

در جلسه ديروز ستاد تنظيم بازار اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور اعلام كرد، گروه‌هاي بازرسي و نظارت سازمان حمايت و سازمان تعزيرات بايد در ايام پاياني سال و تعطيلات نوروز، با حضور معنادار خود مانع تضييع حقوق مردم شده و از افزايش قيمت‌ها بيش از ميزان مصوب جلوگيري كنند.

محمد شريعتمداري، معاون اجرايي رئيس‌جمهور نيز برخي افزايش قيمت اقلام خوراكي را ناشي از افزايش قيمت جهاني، محدوديت‌هاي بازار و عوامل طبيعي دانست وافزود: قيمت‌ها در بازار شب عيد در كنترل خواهد بود. مصطفي پورمحمدي، وزير دادگستري نيز از حضور مستمر گشت‌هاي مشترك تعزيرات در ايام پاياني سال و تعطيلات نوروز در بازار خبر داد و گفت: اين امر موجب كاهش چشمگير جرائم، تشكيل پرونده‌هاي تخلف و افزايش رضايت مردم شده است. يدالله صادقي، نماينده وزارت صنعت نيز اعلام كرد، در روزهاي پايان سال بيش از 208نمايشگاه و 2هزار فروشگاه زنجيره‌اي اقلام مورد نياز مردم را توزيع خواهند كرد.

کد خبر 363196

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی