همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه آلمان هشدار داد: ساخت شهرک‌های صهیونیستی بیشتر در سرزمین‌های فلسطینی، ممکن است به دورنمای راه حل «دو کشور» پایان داده و آتش درگیری و خشونت را در منطقه خاورمیانه شعله‌ور سازد.

شهرک سازی

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاری رویترز از بن، سخنان زیگمار گابریل در حالی منتشر شد که اظهارنظرهای متناقض مقام‌های دولت تازه آمریکا، امید متحدان اروپایی واشنگتن را درباره روند صلح خاورمیانه برباد دهد.

گابریل با ابراز ناامیدی فزاینده برلین درباره فعالیت‌های شهرک سازی در کرانه باختری اشغالی توسط رژیم صهیونیستی، گفت: ما نگران هستیم که ساخت و ساز نامحدود شهرک‌ها و آبادی‌های صهیونیستی، دستیابی به راه حل دو دولت را غیرممکن ساخته و خطر برفروخته شدن آتش منازعات و درگیری‌ها را در خاورمیانه از جمله بروز جنگ احتمالی، افزایش دهد.

گابریل در نشست خبری در حاشیه اجلاس گروه 20 افزود: مصوبه کنست (مجلس شورای) رژیم صهیونیستی در باره قانونی کردن ساخت شهرک‌ها و آبادی‌ها که بر اساس قوانین بین‌المللی ممنوع است، وضع خاورمیانه را پیچیده تر و دشوارتر می‌سازد.

ترامپ روز چهارشنبه (27 بهمن) با لغو تعهد ایالات متحده به راه حل دو دولت برای منازعه رژیم صهیونیستی و فلسطینیان، یکی از پایه‌های اصلی سیاست خاورمیانه‌ای واشنگتن را کنار گذاشت.

اما نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت: تصور قطع حمایت واشنگتن از راه حل دو کشور نادرست خواهد بود. ژان - مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه پس از ملاقات با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود، به خبرنگاران گفت: موضع واشنگتن در باره پرونده اسراییل و فلسطینیان بسیار مبهم و نگران کننده است.

گابریل که قرار بود با تیلرسون ملاقات کند، افزود: برلین همچنان از راه حل دو کشور برای مبارزه فلسطینیان با اسراییل حمایت می‌کند، زیرا تنها گزینه و راه حل واقع گرایانه برای کاهش درگیری در منطقه و جلوگیری از وقوع جنگی تازه است.

رژیم صهیونیستی در جنگ سال 1967 کرانه باختری، بخش شرقی شهر بیت‌المقدس را با حدود دو میلیون و 600 هزار فلسطینی اشغال کرد و از آن هنگام حدود 120 شهرک و آبادی در کرانه باختری اشغالی ساخته و حدود 350 هزار صهیونیست را در آنها اسکان داده است.

رژیم صهیونیستی همچنین 200 هزار صهیونیست را در شهرک‌های احداث شده در بخش شرقی بیت المقدس اشغالی اسکان داده است.

کد خبر 362293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار