همشهری آنلاین: مهدی سنایی سفیرایران در فدراسیون روسیه در گفت وگو با هفته نامه آرگومنتی ای فاکتی اعلام کرد که ایران علاقمند به ادامه همکاریهای نظامی با روسیه است.

sanaee

به گزارش كانال رسمي مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در گفت وگو با هفته نامه آرگومنتی ای فاکتی با بیان اینکه هیچ گفت وگویی درمورد اس -400 انجام نگرفته است، اعلام کرد که ایران علاقمند به ادامه همکاریهای نظامی با روسیه است.

مهدی سنایی در گفت وگو با پرمخاطب‌ترین نشریه روسیه بنابر آمار رسمی، تحویل سامانه اس 300 در سال 2015 را گامی بزرگ در روابط ایران و روسیه برشمرد وگفت: هیچ گفت وگویی درمورد اس -400 انجام نگرفته است . اما ایران علاقمند به ادامه همکاریهای نظامی با روسیه و حتی توسعه آن است‌، حتی امیدوار به همکاری در عرصه‌هایی هستیم که نیاز به توافق با شورای امنیت سازمان ملل و اجازه آن دارد.

وی یادآور شد: در تصمیمات برنامه هسته‌ای، ممنوعیتی برای فروش به ایران (انواع مختلف تسلیحات) وجود ندارد، در آنجا گفته میشود که باید مجوز دریافت کرد، بنابراین امیدواریم که همکاری بین ساختارهای مربوطه ایران و روسیه تا چنان سطحی ارتقا پیدا کند که طرفین بتوانند درخصوص خرید حجم‌های زیاد (از طرف ایران) به توافق برسند. و طرفین پس از دستیابی به توافق به شورای امنیت سازمان ملل رجوع خواهند کرد.

سفیر ایران در روسیه در بخشی دیگر از این گفت وگوبا یادآوری اینکه ایران و روسیه درمورد سوریه همکاری راهبردی دارند، تصریح کرد: به همین دلیل دراین خصوص بین ایران و روسیه مشاوره‌های مکرری در سطوح مختلف انجام می‌گیرد.

وی تاکید کرد: ایران و روسیه بطور مرتب با یکدیگر ارتباط دارند، زیرا برای دوکشورما مبارزه با تروریسم امری بسیار مهم و معضل شماره یک بشمار می‌رود، شاید موضع ایران و روسیه از کشورهای غربی تمایز داشته باشد؛ تروریسم برای ایران و روسیه از لحاظ نظری و عملی تهدید ومشکل درجه یک بشمار می‌رود. به همین خاطر ما عقیده داریم که باید تمام نیروهایمان را متحد کنیم، تمام طرفها متحد شوند تا اینکه این معضل حل شود، امیدواریم که طرفهای غربی نیز موضع خود را نسبت به خاورمیانه تغییر دهند، زیرا راه خروج دیگری وجود ندارد.

سنایی همچنین در گفت وگو با این هفته نامه روس به حجم مبادلات اقتصادی ایران و روسیه اشاره کرد و با اینکه در دو سال اخیراین مبادلات رشد داشته است، گفت: طبق آمار ارائه شده در 9 ماهه اول 2016 نسبت به دوره مشابه سال قبل 80 % رشد داشته اما هنوز رضایت بخش نیست و این حجم باید افزایش یابد.

وی یکی از دلایل مهم بالا نبودن حجم روابط تجاری ایران و روسیه را تشابه اقتصاد دو کشور به عنوان صادر کنندگان منابع انرژی برشمرد وافزود: در صورتی که طرفین نیازهای متقابل هم را تکمیل نمایند، می توان امید بیشتری به ارتقای همکاری‌های تجاری آن‌ها داشت.

سفیر ایران در روسیه ادامه داد: حوزه‌های حمل و نقل به ویژه راه آهن، صنایع نفت و گاز، نیروگاه های حرارتی و هسته ای، معادن، صنایع هوا - فضا، کشاورزی و شیلات دارای زمینه های مساعدی برای ارتقای همکاری های اقتصادی طرفین هستند.

سنایی خاطرنشان کرد: در مورد صادرات کالا به روسیه نیز ما مجوز صادرات گوشت، لبنیات و محصولات دریایی را دریافت کردیم. این محصولات علاوه بر میوه و تره‌بار و خشکباری است که ما قبلا به روسیه صادر می‌کردیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بانک‌های بزرگ روسیه نظیر بانک اقتصاد خارجی، اکسیم بانک و بانک مسکو با ایران کار می‌کنند، ما انتظار داریم که دیگر بانک‌های بزرگ روسیه برای نمونه اسبربانک هم همچنین به آنها ملحق شوند؛ چراکه علاقمند به این امر هستیم.

وضعیت گردشگری بین ایران و روسیه دیگر محوری بود که سفیر ایران در روسیه در خلال مصاحبه خود با هفته نامه روس بدان پرداخت و با بیان اینکه در گردشگری بین ایران و روسیه پیشرفتهایی بچشم می‌خورد، گفت: سه سال پیش پروازهای بین مسکو و تهران بواسطه شرکت ایرفلوت با چهار پرواز در هفته انجام می‌گرفت. در سالجاری شرکتهای ماهان ایر، ایران ایر، تابان ایر، قشم ایر و معراج ایر پروازهایی را راه اندازی کردند. کلا در سال جاری طی یک هفته بین دو پایتخت 16 پرواز منظم بعلاوه پرواز مستقیم بین تهران و آستراخان انجام میگیرد.

وی ادامه داد:همچنین شرکت هواپیمایی سیبیر جهت راه‌اندازی 10 پرواز به شهرهای مختلف ایران نظیر تهران و اصفهان درخواست داده است. اینها تنها پروازهای منظم هستند و در تابستان سال جاری پروازهای چارتر دیگری جهت حمل توریستها از مسکو، سن پتربورگ و سوچی راه اندازی شدند.

کد خبر 360862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =