همشهری آنلاین: یک عضو هیات رییسه مجلس خبرگان تعیین جانشین آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان را منوط به هماهنگی این مجلس، شورای نگهبان و وزارت کشور جهت برگزاری انتخابات میاندوره‌ای دانست.

به گزارش ایسنا ، آیت‎الله سیداحمد خاتمی در جمع خبرنگاران با ارایه گزارشی از عملکرد مجلس خبرگان در دوره پنجم، یادآورشد: افتتاح دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در تاریخ 4 و 5 خردادماه سال جاری صورت گرفت که طی مراسمی، این دوره افتتاح شد.

وی افزود: بیش از 7 ماه از افتتاح این دوره می‎گذرد و باید عملکرد اخیر این مجلس به استحضار عموم مردم برسد؛ باید گفت که این دوره مجلس خبرگان از فعالیت بیشتری نسبت به دوره‎های قبل برخوردار بوده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: هیئت رییسه مجلس خبرگان تا کنون 7جلسه را برگزار کرده است که این حجم هفت جلسه در طول هفت ماه نصاب قابل توجهی است.

وی گفت: یک جلسه مشترک بین هیئت رئیسه و کمسیون‎ها برگزار شد؛ این جلسات بر اساس آیین نامه برگزار شده است؛ کمسیون تحقیق موضوع  اصل 111 قانون اساسی تا کنون 5 جلسه را به خود اختصاص داده که به بررسی شاخص‏‌های رهبری پرداخته است.

خاتمی اظهارکرد: در این عرصه باید شاخصی معین می‎شد که با چه شاخصی ارزیابی انجام می‏‌شود تا نقشه راه کمسیون تحقیق باشد.

وی افزود: کمسیون اصل 107 به این مساله می‎پردازد که پس از رحلت امام و رهبر، تعیین رهبر جدید بر عهده خبرگان است و کمسیون 109 نیز به شرایط رهبر آینده می‎پردازد؛ این کمسیون افرادی که در مظان رهبری قرار می‎گیرند را توسط کمیته‎ای که داخل این کمسیون شکل می‎گیرد و کاملا محرمانه است و تنها رهبر انقلاب طبق قانون می‎تواند در جریان قرار بگیرد را مد نظر دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: کار این کمسیون بسیار مهم است و امانت داری و حفظ اسرار اولویت اصلی را دارد؛ ریاست این کمسیون در این دوره با آیت الله مومن است که تا کنون 5 جلسه را برگزار کرده است.

وی گفت: کمسیون سیاسی و اجتماعی خبرگان از کمسیون‎های بسیار مهم است یعنی راه و نقشه راه سیاسی مجلس خبرگان توسط این کمسیون تنظیم می‎شود؛ یک ماه به برگزاری اجلاس عمومی به ارزیابی مسایل مهم کشور می‎پردازد و سخنرانان ویژه این کنفرانس را به هیئت رئیسه پیشنهاد می‎کند؛ در این 7 ماه 13جلسه با حضور کارشناسان مسایل سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و معاونان وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات برگزار شده است که به موضوعاتی چون فضای مجازی و اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.

خاتمی اظهارکرد: این کمسیون دارای سه کمسیون دینی اجتماعی و فرهنگی، سیاسی و امنیتی و اقتصادی است که به شکل مستمر جلساتی را برگزار می‎کنند.

وی افزود: کمسیون پاسداری و حمایت از ولایت فقیه که با ریاست آیت‎الله عالمی برگزار می‎شود تا کنون 3 جلسه برگزار کرده است و تا کنون 3 کارگروه تصویب شده است که شامل اصلاح آیین نامه داخلی و گردآوری آیین نامه های داخلی و معرفی ولایت فقیه در داخل و خارج از کشور است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‎های کمسیون آیین نامه بیان کرد: مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی نیز در این دوره با ریاست آیت‎الله حسینی بوشهری فعالیت می‎کند؛ فصلنامه حکومت اسلامی این مرکز در حال انتشار است و مطالب بسیار جالبی در این عرصه به مخاطبان ارایه می‎دهد؛ در این کمسیون 6 نشست علمی با موضوع حاکمیت قانون و مساله تعارف آن با ولایت فقیه و حکومت و کارآمدی برگزار شده است.

وی گفت: در این هفت ماه سه بیانیه و موضع گیری انجام شده است که اولین آن مرتبط با فایل سخنان امام بود که این حرکت محکوم شد؛ محکومیت نقض برجام توسط آمریکا در تمدید 10 ساله تحریم‎ها و همچنین تجلیل از حماسه 9 دی از دیگر بیانیه‎ها بوده است.

خاتمی اظهارکرد: اجلاس آتی مجلس خبرگان17 و 18 اسفند برگزار می‎شود و 19 اسفند با زیارت مرقد امام راحل به دیدار رهبر انقلاب رفته واز نظرات ایشان بهره مند می‎شویم.

وی افزود: مجلس خبرگان رهبری دارای شعاع کار محدودی است؛ با این محدودیت این حجم جلسات شایسته تکریم است ولی باور داریم که می‎توان به فعالیت بسیار بیشتری نسبت به حال حاضر داشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: وزارت کشور با فوت نمایندگان مجلس خبرگان باید نسبت به برگزاری انتخاب اقدام کند اما ابتدا خبرگان باید موافقت خود را با زمان انتخابات میان دوره‎ای اعلام کنند؛ شورای نگهبان نیز وظیفه خود را انجام می‎دهد و سپس وزارت کشور نظر خود را اعلام می‎‏کند.

وی گفت:جلسه  هیئت رئیسه مجلس خبرگان در بهمن ماه برگزار می‌شود که احتمالا14 بهمن این جلسه تشکیل خواهد شد که نسبت به این موضوع نیز بحث خواهد شد؛ جایگزین مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی از سوی ما تعیین نمی شود، بلکه زمان برگزاری انتخابات به شورای نگهبان و وزارت کشور از سوی هیئت رئیسه پیشنهاد می‌شود و سپس مردم نیز به انتخاب می پردازند که این مساله از افتخارات نظام محسوب می‎شود.

کد خبر 359054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار