همشهری آنلاین: وزیر بهداشت گفت: آمار سزارین ما اگر جهانی شد به دلیل کم‌توجهی به مامایی بود و همانطور که این بی‌توجهی بیست سال به طول انجامید، جبران آن نیز به همین مدت زمان، توجه و پیگیری نیاز دارد.

وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی، در سیزدهمین نشست مدیران گروه‌های مامایی گفت: اگر ما تا چند سال آینده 20 تا 30هزار مامای بیکار در کشور داشته باشیم، موجب تضعیف این رشته است. بنابراین، علاوه بر جلوگیری از پذیرش بی‌برنامه دانشجو در رشته مامایی، باید برای اشتغال ماماهای موجود نیز اقدام کنیم.

وزير بهداشت گفت: انصافا دولت در این دوره در موضوع مامایی خوب عمل کرده اما توجه به این حوزه باید همچنان ادامه داشته باشد.
هاشمي افزود: زمانی تصمیمات غلطی برای رشته مامایی گرفته شد ولی آنچه ما تلاش کردیم این بود که جلوی تربیت بی کیفیت و بی رویه را بگیریم که تا حدودی موفق بوده ایم.

وی با تاکید بر این نکته که اضافه شدن ماماهای کشور بدون اینکه نیاز به آن باشد موجب تضعیف این رشته است، گفت: در درجه اول باید برای اشتغال ماماهای فارغ التحصیل اقدام کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به مخالفت‌هایی که در خصوص فعالیت ماماها به عنوان پرستار در بخش‌های زنان انجام شده نیز گفت: تعصب حرفه ای خوب است ولی تا جایی که موجب جلوگیری از پیشرفت رشته نشود و من فکر می‌کنم افرادی که در این موضوع هیاهو درست کرده اند از متن زندگی همکاران غیرشاغل خود بی‌خبر هستند.

هاشمی اضافه کرد: رشته مامایی در کشور به دلیل تک جنسیتی شدن بعد از انقلاب و از سوی دیگر تک جنسیتی شدن مدیریت سلامت کشور و اینکه اغلب مدیران مرد بودند، مورد بی مهری قرار گرفت و این موضوع آسیب‌های جدی، به این حوزه وارد کرد.

وی افزود: آمار سزارین ما اگر جهانی شد به دلیل کم توجهی به مامایی بود و همانطور که این بی توجهی بیست سال به طول انجامید، جبران آن نیز به همین مدت زمان توجه و پیگیری نیاز دارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: انصافا دولت در این دوره در موضوع مامایی خوب عمل کرده اما توجه به این حوزه باید همچنان ادامه داشته باشد تا به وضع ایده آل نزدیک شویم و سرآمد منطقه در این حوزه باشیم.

کد خبر 358814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار