همشهری آنلاین: قائم مقام وزارت بهداشت با بیان این که در سال ۹۵ تعداد ۲۲۱۵ متخصص و ۳۵۰ نفر فوق تخصص به حوزه سلامت اضافه شده‌اند، از پذیرش ۳۳۷۵ نفر برای تخصص و ۴۰۵ نفر برای فوق تخصص در سال جاری خبر داد.

وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دكتر ايرج حريرچي، در پاسخ به این سوال که در سال جاری چند نفر متخصص و فوق تخصص فارغ التحصیل شده اند گفت: در شهریور ماه امسال 2215 متخصص در رشته‌های مختلف بالینی و 350 نفر فوق تخصص و فلوشیپ از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فارغ التحصیل شده اند.

وي هم چنین در مورد کافی یا ناکافی بودن این تعداد فارغ التحصیل گفت: در حال حاضر نسبت تعداد پزشک متخصص کشور حدود 48 نفر به ازای 100 هزارنفر جمعیت است در حالی که در کشورهای اروپایی این نسبت 320 به 100 هزار نفر است.

وی افزود: گرچه ادعا و نیز منابع لازم برای رسیدن به نسبت بیش از هفت برابری وجود ندارد و حتی شاید این سطح تعداد متخصص هم برای کشوری با سطح اقتصادی اجتماعی ما مناسب نباشد ولی مسلما افزایش قابل توجه تعداد متخصصان در کشور در رشته‌های مورد نیاز ضرورتی انکار پذیر است.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت چه اقداماتی برای رفع مشکل کمبود نیروهای متخصص خصوصا در مناطق محروم انجام داده است، گفت: تا کنون اقدامات متعددی در این زمینه صورت گرفته است؛ توزیع متخصصان در دوره طرح قانونی برای مناطق محروم با برنامه ریزی منسجم و روند افزایشی قابل توجه در چند سال گذشته در حال انجام است.

حریرچی افزود: هم چنین با سیاست‌های تشویقی در ابتدای طرح تحول سلامت شاهد حضور داوطلبانه بیشتر متخصصین در مناطق محروم بودیم که امیدواریم با حل مشکل بیمه‌ها و رفع تاخیر حدود 12 ماهه در پرداخت به این عزیزان، شاهد ادامه این روند هم باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه پذیرش تخصص و فوق تخصص در دانشگاه‌ها نیز به طرز قابل توجهی افزایش یافته است، گفت: امسال 3375 نفر پذیرش برای رشته‌های مختلف تخصص بالینی داشته ایم و همچنین تعداد ورودی برای رشته‌های فوق تخصص و فلوشیپ نیز حدود 400 نفر برای امسال بوده است.

کد خبر 358813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار