یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: تحلیلگران می‌گویند، از آنجا که تسلط بر شبکه‌های اجتماعی نقش کلیدی در رسیدن دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا داشت اکنون مارین لوپن، رهبر راست گرایان افراطی فرانسه به دنبال قدم گذاشتن در این راه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در کشورش است.

مارین لوپن پا جای پای ترامپ می‌گذارد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حال حاضر مارین لوپن کاندیدای ریاست جمهوری جناح راست افراطی فرانسه موسوم به "جبهه ملی" بیش از یک میلیون دنبال کننده در "توئیتر" و "فیس‌بوک" دارد و نسبت به دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری در فرانسه از اقبال بیشتری در رسانه‌های اجتماعی برخوردار است.

حزب او یعنی جبهه ملی سابقه زیادی در حضور در فضای مجازی داشته و اولین گروه سیاسی در فرانسه بود که در سال ۱۹۹۶ وب سایتش را تاسیس کرد. اکنون این حزب به دنبال استفاده از فضای مجازی برای غلبه بر رقبای جریان اصلی و دور زدن رسانه‌های سنتی است تا به این وسیله به طور مستقیم با مردم صحبت کند.

کریستین دلپورت، کارشناس ارتباطات سیاسی گفت: مزیت شبکه‌های اجتماعی این است که در آنجا با مخالفتی روبرو نیستید و می‌توانید حرف‌تان را بزنید بدون آنکه خبرنگاری مزاحم شما شده و علیه شما حرف بزند.

حامیان جبهه ملی فرانسه پیش از این نیز در توئیتر، فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی فعالیت زیادی داشته‌اند و در حال حاضر فرانسوا فیون، رقیب محافظه کار لوپن در انتخابات ریاست جمهوری را هدف حمله قرار می‌دهند. یکی از شیوه‌های آنها این است که فیون را متهم به داشتن گرایش‌های "اسلام گرایانه" کنند. این در حالی است که این تاکتیک تحت عنوان "تاکتیک اخبار جعلی" در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مشهود بود. درهمین راستا دو هشتگ تحت عنوان "فیون واقعی " و "فرید فیون" به راه افتاده است.

همچنین کمپین‌هایی به راه افتاده که در آنها نخست وزیر سابق فرانسه را که کتابی به نام "شکست بنیادگرایی اسلامی" نوشته متهم به داشتن آرمان‌های اسلام گرایانه می‌کند. حزب جبهه ملی با وجود آنکه دست داشتنش در این کمپین‌ها را رد کرده اما خود لوپن به هنگام پرسش درباره این کمپین‌ها جوابی تحریک آمیز می‌دهد و می‌گوید: سوال واقعی این است که چه ارتباطی بین فرانسوا فیون و بنیادگرایان اسلامی وجود دارد؟

همچنین راست گرایان افراطی یک رقیب دیگر لوپن یعنی امانوئل ماکرون، کاندیدای مستقل ریاست جمهوری و وزیر سابق اقتصاد فرانسه را نیز از حملاتشان مصون نگذاشته‌اند.

او و فیون اصلی‌ترین رقیبانی هستند که می‌توانند لوپن را در دورهای اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ماه‌های آوریل و مه به چالش بکشند.

نیکولاس دی، دبیرکل حزب جبهه ملی اخیراً در توئیتر گفت: ماکرون وزیر اقتصادی بود که ۴۰۰ هزار بی‌خانمان دیگر به جا گذاشت.

این در حالی است که که دونالد ترامپ نیز در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از سوی مطبوعات سنتی هدف انتقادات گسترده قرار داشت اما از توئیتر که در آن ۲۰ میلیون دنبال کننده دارد برای انتقال پیام‌ها و حمله به مخالفانش استفاده می‌کرد.

گابریل خان، یک کارشناس گفت: ترامپ به این وسیله توانست یک روایت جایگزین ایجاد کند و من اسم آن را "واقعیت جایگزین" می‌گذارم. با این حال رویکرد جبهه ملی تاحدی متفاوت بوده و پیام‌هایش را در چندین حساب در رسانه‌های اجتماعی به طور همزمان منتشر می‌کند.

کد خبر 358797

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha