سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: رکورد گرم‌ترین سال، رسوایی شرکت‌های خودروسازی و مرگ تدریجی صخره‌های بزرگ مرجانی استرالیا از جمله خبرهای ناگوار زیست‌محیطی در سال میلادی ۲۰۱۶ بودند.

محیط زیست چگونه سال ۲۰۱۶ را پشت سر گذاشت

به گزارش ایرنا، برخی از رخدادهای سال 2016 در حوزه محیط زیست به شرح زیر است:

 • گرم ترین سال تاریخ

با تداوم روند گرم شدن کره زمین از زمان آغاز ثبت دمای هوا تاکنون، سال 2016 این رکورد را جا به جا کرد. دمای کره زمین در مقایسه با دوران پیش صنعتی (اواسط قرن 19) 1/2 درجه سانتی‌گراد افزایش داشته است.

 • دستکاری خودروهای دیزلی

آزمایش‌های متعدد اثبات کردند که تقریبا تمامی خودروهای دیزلی تولیدی دستکاری شده و سیستم تصفیه اگزوز آنها آن گونه که مقرر است‌، عمل نمی‌کند. نتیجه این رسوایی به معنای در خطر قرار گرفتن زندگی ساکنان شهرها و افزایش میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا است. این واقعه موجب شده تا اینک بحث‌های متعددی در رابطه با حذف خودروهای دیزلی از شهرها در سراسر جهان به جریان افتد.

 • پنجمین سالگرد فاجعه اتمی فوکوشیما

در ماه مارس شهر فوکوشیما در کانون توجه قرار گرفت؛ پنج سال پیش در رآکتورهای 1،2 و 3 نیروگاه هسته‌ای این شهر، سوخت هسته‌ای ذوب شد و رآکتور 4 آن نیز آتش گرفت. نیروگاه فوکوشیما هنوز تحت کنترل کامل درنیامده و نشت مواد رادیواکتیو ادامه دارد. به گفته دولت ژاپن فاجعه اتمی فوکوشیما تا بدین‌ جا 175 میلیارد دلار خسارت برجای گذاشته است.

 • مرگ مرجان‌ها

دیواره بزرگ مرجانی در شرق استرالیا بزرگ‌ترین مجموعه صخره‌های مرجانی در دنیا به شمار می‌رود و به عنوان میراث جهانی زیست‌محیطی یونسکو به ثبت رسیده است. افزایش دمای آب اقیانوس‌ها در سال‌های اخیر موجب مرگ مرجان‌ها و تغییر رنگ آنان به سفید شده است. دیواره بزرگ مرجانی 2 هزار کیلومتر طول دارد و 400 نوع مختلف مرجان، 1500 نوع ماهی بیش از 4 هزار گونه از نرم‌تنان در آن جا خانه دارند.

 • کشمکش‌های جدی بر سر گلایفوزیت در اروپا

گلایفوزیت (گلیفسات) پرفروش‌ترین سم علف‌کش در جهان است. طبق اعلام آژانس جهانی تحقیقات سرطان این محصول سرطان‌زاست و در محصولات کشاورزی می‌توان ردپای آن را یافت. اعلام موضوع به بحث‌ها و کشمکش‌های متعددی در رابطه با مصرف این سم علف‌کش دامن زده است. کمیسیون اروپا تا پایان سال 2017 استفاده از گلایفوزیت را مجاز دانسته است. قرار است تا آن زمان پژوهش‌های بیش‌تری روی این محصول شیمیایی صورت بگیرد.

 • دور دنیا با انرژی خورشیدی

هواپیمای خورشیدی "ایمپالس 2" ساخته دانشمندان سوئیسی توانست در سال 2016 دور دنیا پرواز کند. صفحه‌های خورشیدی نصب شده روی بال‌های دراز این هواپیما سوخت مورد نیاز برای ملخ و باتری تعبیه شده در بدنه را تأمین کردند. به این ترتیب خلبان‌ها این امکان را داشتند که در شب نیز به پرواز خود ادامه دهند.

 • آب و هوای طغیانگر

سال 2016 در بسیاری از نقاط کره زمین شاهد آب‌و‌هوای طغیانگر در فصول مختلف بودیم؛ موجی از هوای داغ و سوزان، آتش‌گرفتن جنگل‌ها و بروز سیلاب. هرچند گرمایش زمین در سال‌های اخیر موجی از تغییرات آب‌و‌هوایی را به همراه داشته است، اما با این حال هنوز نمی‌توان با قطعیت آن را عامل تک‌تک رخدادهای آب‌وهوایی یاد شده دانست.

 • شش میلیون قربانی

90 درصد از مردم جهان با آلودگی شدید هوا دست و پنجه نرم می‌کنند. طبق پژوهش سازمان جهانی بهداشت سالانه نزدیک به شش میلیون نفر در اثر پیامدهای آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این معضل بیش از همه در شهرهای بزرگ قربانی می‌گیرد. تردد وسایل نقلیه، سوزاندن چوب و ذغال‌سنگ سه عامل مهم ایجاد آلودگی هوا در جهان به شمار می‌روند.

 • اقدام آمریکا و چین برای هموارسازی راه

چین و آمریکا در ماه سپتامبر بر پیمان جهانی تغییرات آب‌وهوایی موسوم به "توافق‌نامه اقلیمی پاریس" مهر تأیید زدند. این توافق‌نامه اینک از سوی 118 کشور تصویب شده و از روز 4 نوامبر رسما به اجرا گذاشته شد. طبق توافق‌نامه تاریخی پاریس جامعه بین‌المللی موظف است تا با در پیش گرفتن اقدامات پیشگیرانه میانگین گرمایش زمین را تا "زیر دو درجه سانتی‌گراد" نسبت به شروع انقلاب صنعتی نگاه دارند.

 • دشمن شماره یک محیط زیست

هواپیما یکی از مهم‌ترین عوامل آلوده‌کننده محیط زیست است. افزایش رونق سفرهای هوایی به معنای افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای است. در ماه اکتبر 191 کشور در کیگالی، پایتخت رواندا بر سر کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای به توافق رسیدند و متعهد شدند تا سال 2021 با اجرای پروژه‌های مختلف سهم کوچکی در راستای تحقق این هدف ایفا کنند. با این حال اقدامات پیش‌بینی‌شده برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی همچنان ناکافی هستند.

 • خورشید به جای ذغال‌سنگ

45 کشور جهان در کنفرانس اقلیمی مراکش متعهد به چشم‌پوشی از ذغال‌سنگ و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شدند. مراکش نخستین نیروگاه عظیم خورشیدی خود را (تصویر) به راه انداخته است. این نیروگاه بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان به شمار می‌رود که در شهر ورزازات ساخته شده است.

کد خبر 357603

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha