همشهری آنلاین: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف داروهای ضد روان پریشی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به مرگ زودرس را در میان بیماران مبتلا به آلزایمر افزایش می‌دهد.

ارتباط داروهای ضدروان پریشی و مرگ بیماران آلزایمری

به گزارش خبرنگار مهر، محققان اطلاعات تقریبا ۵۸۰۰۰ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر را در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ در فنلاند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. کمی بیش از یک چهارم از بیماران مبتلا به آلزایمر داروهای ضد روان پریشی مصرف می‌کردند. این مطالعه نشان داد که آنها ۶۰ درصد بیشتر از کسانی که این داروها را استفاده نمی‌کنند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.

خطر مرگ، زمانی که بیمار برای اولین بار شروع به مصرف داروهای ضد روان پریشی می‌کرد، در بالاترین حد بود، اما این خطر با استفاده طولانی مدت از این داروها همچنان وجود داشت.

احتمال مرگ زودرس در بیمارانی که همزمان دو یا چند داروی ضد روان پریشی مصرف می کنند، نسبت به کسانی که تنها یک داروی ضد روان پریشی استفاده می‌کنند، دو برابر است.

اگرچه مطالعه نشان می‌دهد که ارتباطی بین استفاده از داروی ضد روان پریشی و در معرض خطر مرگ زودرس قرار گرفتن وجود دارد ولی نمی‌توان یک رابطه علت و معلولی بین آنها را ثابت کرد.

به گفته محققان به سرپرستی مرجانا کوپونن دانشجوی دکترا از دانشکده داروسازی دانشگاه فنلاند شرق، یافته‌های آنها از مطالعات قبلی حمایت می‌کند. اولین هشدار در مورد افزایش خطر مرگ در میان بیماران مبتلا به آلزایمر که داروهای ضد روان پریشی مصرف می‌کنند، در بیش از ۱۰ سال پیش اعلام شده است.

محققان گفتند این مطالعه جدید، نشان می‌دهد که داروهای ضد روان پریشی باید تنها برای سخت‌ترین علائم رفتاری زوال عقل، مانند اضطراب و پرخاشگری مصرف شود و طول استفاده از آنها باید محدود گردد. همچنین، باید به بیماران، پایین‌ترین دوز ممکن داده شود و همزمان دو یا چند داروی ضد روان پریشی تجویز نشود.

کد خبر 357423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار