رضا درستکار: «وارونگی» پس از «قاعده تصادف» و «تنها ۲ بار زندگی می‌کنیم» سومین ساخته بهنام بهزادی بروجنی در یک دهه اخیر است و نشان می‌دهد ازجمله کارگردانان کم‌کار و گزیده‌کار است.

سینما

او در فيلم تازه خود يك گام رو به جلو برداشته و به‌نظرم اثري ارزشمند و بسيار قاعده‌مند ساخته است.وارونگي شايد مانند فيلم‌هاي تجاري مورد توجه مخاطبان قرار نگيرد اما فيلمي ارزشمند است كه معتقدم مي‌توان آن را جزو اكران‌هاي خوب 95 دانست. بهزادي با سبك و سياق خود فيلم را ساخته و يك نگاه اجتماعي و واقعگرايانه به داستان داشته است.

فيلمساز تلاش كرده مختصات واقعي جهاني قابل لمس و درك را براي مخاطبان به‌وجود بياورد و از كليشه‌هاي معمول كه در فيلم‌هاي اجتماعي وجود دارد، فرار كرده است.بهزادي به‌عنوان يك فيلمساز كه جايگاه خود را در سينما به‌دست آورده، لزوما براي سرگرم‌كردن تماشاگر فيلم نساخته و مخاطب را به‌صورت جدي در فرايند زيباشناسانه و خلاق قرار مي‌دهد. تماشاگر هم داستان را با خلاقيت‌ها و ايده‌هاي فيلمساز پيش مي‌برد.

وارونگي فيلمي است كه نسبت به زمان و بستر اجتماعي متعهدانه برخورد كرده و درباره وارونه شدن خصايص جامعه صحبت مي‌كند. فيلمساز هم براي نشان دادن آن از وارونگي هوا كمك مي‌گيرد و مي‌كوشد در يك روند خلاقانه وارونه‌شدن را به روابط انساني جامعه تعميم دهد.

به‌نظرم اين تعهدي است كه هنرمند واقعي به سينما و همچنين جامعه خود دارد و مي‌تواند با ساختن فيلم به نمايش بگذارد. بهزادي موضوعي بكر و مناسب براي فيلم سوم خود انتخاب كرده و توانسته از عهده روايت آن بربيايد. بازي سحر دولتشاهي، علي مصفا، ستاره پسياني و... بسيار خوب است و تماشاگر، شاهد هنرنمايي متعادل آنهاست.

بهزادي كه در قاعده تصادف از انفصال نسل‌ها گفته بود، در اين فيلم از انفصال برخي مسائل اجتماعي و اخلاقي سخن به ميان آورده و با يك اجراي ساده توانسته فيلمي تأثيرگذار بسازد. او فيلمسازي است كه روي خلاقيت كارگرداني حركت مي‌كند و در اين عرصه با وجود ساختن تنها 3فيلم، موفق عمل كرده است.

  • نويسنده و منتقد
کد خبر 357388

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها