چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۸
۰ نفر

۱۰روز به پایان سال۲۰۱۶ میلادی باقی مانده و اروپایی‌ها امسال را هم درست مثل سال قبل با ترور به پایان می‌رسانند تا بار دیگر بحران پناهجویان به موضوع اصلی محافل سیاسی و امنیتی قاره سبز تبدیل شود.

حمله تروریستی

شامگاه دوشنبه، درست زماني كه همه نگاه‌ها به‌خاطر ترور سفير روسيه به آنكارا بود، كيلومترها آن طرف‌تر در برلين پايتخت آلمان، يك تريلي وارد بازارچه‌اي محلي شد و ده‌ها نفر را زير گرفت. در جريان اين حمله 12نفر كشته و 48نفر ديگر زخمي شدند كه به گفته مقام‌هاي پليس آلمان حال 18نفر از آنها وخيم است. اين بار نيز مثل ديگر حمله‌هاي 2سال اخير در شهرهاي مختلف اروپايي، گروه تروريستي داعش مسئوليت حمله را برعهده گرفت. ساعتي پس از اين واقعه، نيروهاي پليس در نزديكي بازارچه يك جوان 23ساله پاكستاني را به‌عنوان عامل حمله دستگير كردند. به گفته مقام‌هاي امنيتي، او كه «نويد.ب» معرفي شده حدود 10‌ماه پيش همراه با عده زيادي از ديگر پناهجويان پاكستاني خود را به آلمان رسانده بود. اين گزارش باعث شد بار ديگر سياست «درهاي باز» آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان مورد انتقاد گسترده در اين كشور قرار گيرد. ديروز عصر اما پليس آلمان اعلام كرد فرد دستگير شده، عامل حمله نيست و مهاجم همچنان فراري است. اين خبر بار ديگر وحشت را به شهر بازگرداند؛ چراكه پليس اعلام كرد كه طبق گفته شاهدان عيني فرد مهاجم مسلح است و احتمال دارد حمله‌اي ديگر ترتيب دهد.

  • مركل؛ قرباني بزرگ برلين

با وجود اينكه هويت و انگيزه فرد مهاجم هنوز مشخص نيست اما ساعات گذشته فضاي سياسي آلمان پر بود از انتقادات از آنگلا مركل. صدر اعظم آلمان ديروز در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت كه از حمله برلين «شوكه» شده و بسيار «ناراحت‌كننده» خواهد بود اگر معلوم شود كه فرد مهاجم، يكي از پناهجويان بوده است. مركل با اين حال گفت كه حادثه برلين يك حادثه تروريستي بوده است.

مخالفان سياست‌هاي آنگلا مركل در مورد پذيرش پناهجويان، به‌خصوص احزاب راست‌افراطي آلمان فرصت را از دست ندادند و بلافاصله او را مورد شديدترين انتقادها قرار دادند. سياستمداران حزب ضدمهاجرت «آلترناتيو براي آلمان»، مركل و سياست‌هاي او را مسبب حمله برلين دانستند و از او خواستند بگويد چه زماني به اين وقايع پاسخ «محكم» خواهد داد. ماركوس پرتزل از چهره‌هاي سرشناس اين حزب در پستي توييتري پا را فراتر گذاشت و كشته‌شدگان حادثه برلين را «قرباني مركل» خواند. نايجل فاراژ از چهره‌هاي شناخته‌شده افراطي دست راستي در انگليس نيز در توييتي نوشت:‌ «خبرهاي وحشتناكي از برلين مي‌رسد؛ البته كه جاي تعجبي نيست. اينها ميراث مركل است.»

از حدود 2سال پيش، يعني زماني كه اروپا با سيل هجوم پناهجويان مواجه شد، آلمان تنها كشوري بود كه اعلام كرد پذيراي اين افراد خواهد بود. صدها هزار نفر از پناهجويان از كشورهاي افغانستان، پاكستان و كشورهاي درگير جنگ در خاورميانه و آفريقا به‌دنبال رسيدن به زندگي بهتر راهي اروپا شدند و كشورهاي اين قاره را دچار بحراني كردند كه پس از جنگ جهاني دوم بي‌سابقه بود. طي اين مدت و پيش از آنكه كشورهاي اروپايي مرزهاي خود را ببندند، بيش از يك ميليون نفر خود را به آلمان رساندند؛ موضوعي كه به اعتقاد بسياري موجب بحران امنيتي در كشورهاي منطقه بوده و خواهد شد.مركل يك‌ماه پيش اعلام كرد كه براي چهارمين بار قصد دارد براي صدراعظمي آلمان نامزد شود. حادثه برلين اما اكنون سرنوشت سياسي قدرتمندترين رهبر اين روزهاي اروپا را با ترديد روبه‌رو كرده است.

  • حمله در زوريخ؛ افزايش تدابير امنيتي در اروپا

در پي حوادث متعدد تروريستي در كشورهاي مختلف اروپايي، نيروهاي امنيتي اروپا تقريبا تمام سال را در حالت آماده‌باش به سر برده‌اند. همزمان با حمله به بازارچه كريسمس در برلين، تيراندازي ديگري نيز در زوريخ سوئيس رخ داد كه همه را بهت‌زده كرد. سوئيس هميشه يكي از آرام‌ترين و امن‌ترين كشورهاي اروپايي بوده است. در اين حادثه فردي مسلح به مركز اسلامي زوريخ حمله كرد و روي نمازگزاران آتش گشود. در اين حمله 3نفر زخمي شدند. پليس سوئيس اعلام كرد كه جسد فرد مهاجم را در 300متري محل حمله پيدا كرده اما در مورد نحوه كشته شدن او و هويتش اطلاعاتي منتشر نشده است. همزمان با حمله‌هاي برلين و زوريخ، دولت فرانسه اعلام كرد تدابير امنيتي را در سراسر اين كشور افزايش داده است. نيروهاي فرانسوي از سال گذشته زماني كه نيروهاي داعش در حمله به نقاط مختلف شهر پاريس 130نفر را كشتند، همچنان در حالت آماده‌باش به‌سر مي‌برند.

کد خبر 356194

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha