همشهری آنلاین: مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد، خطر سکته مغزی در کمین افرادی است که پس از اصلاح، سرهایشان در سالن‌های آرایش،شسته می‌شود.

شستن سر در آرایشگاه

به گزارش مهر، مرد ۴۵ ساله ای که پس از مراجعه به آرایشگاه و اصلاح دچار سکته مغزی شده بود، در این باره می‌گوید: پس از مراجعه به آرایشگاه و اصلاح با سردردهای دائمی دست و پنجه نرم می‌کردم و پس از مراجعه به پزشک از وجود لخته‌های خونی در مغزم آگاه شدم.

پزشکان درباره چگونگی بروز این بیماری در این شخص می‌گویند: سندرومی که وی به آن مبتلا شده پس از مراجعه به سالن‌های زیبایی ظاهر شده و باعث ایجاد لخته‌های خونی در مغز می‌شود. این سندروم، سندرومی نادر اما خطرناک است و زمانی بروز می‌کند که شخص سر خود را برای شست و شو به عقب خم می‌کند. در سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها برای شست و شوی سر جهت کوتاه کردن مو یا رنگ کردن در ابتدا به شست و شوی موها می‌پردازند. به همین دلیل شخص باید سر خود را در محل روشویی که دارای شکل خاصی است و سر برای شست و شو باید به عقب خم شود، قرار دهد و قسمت پشت گردن باید کاملا روی لبه روشویی قرار گیرد.

محققان مرکز بیمارستان ملی اعصاب و جراحی اعصاب در لندن معتقدند، این سندروم زمانی بروز می‌کند که شخص باید برای شست و شوی موهایش، گردن خود را به سمت عقب کشانده و در نتیجه باعث پاره شدن عروق اصلی گردن و بروز لخته‌های خونی می‌شود که خون‌رسانی به مغز را با مشکل مواجه می‌کند.

محققان معتقدند تعداد افرادی که به این سندروم مبتلا می‌شوند بسیار محدود هستند اما این سندروم در نوع خود قابل توجه است.

محققان از این سندروم با عنوان beauty parlour syndrome یاد می‌کنند که برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ میلادی توسط پزشک امریکایی با نام Michael Weintraub استفاده شد. این سندروم پس از مشاهده در موارد جداگانه و بین زنان ۵۴-۸۴ ساله ای شناسایی شده بود که به سالن‌های زیبایی مراجعه کرده بودند.

کد خبر 355714

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha