همشهری آنلاین: ایتالیایی‌ها با استفاده از خودروهای کوچک اجاره‌ای مشترک و ارزان قیمت در شهرهای بزرگ تلاش می‌کنند از آلودگی هوا جلوگیری کنند.

خودروهای اجاره‌ای راهکار کاهش آلودگی هوا

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شهرداری رم در چند سال گذشته با صدور مجوز برای چند شرکت فعال در زمینه عرضه گسترده خودروهای کوچک بدون راننده موسوم به "کار شیرینگ" توانسته است ترافیک شهری و آلودگی هوا را در پایتخت ایتالیا کاهش قابل توجهی دهد.

"هارتس"، مدیر شرکت بزرگ خودروهای اجاره‌ای بدون راننده "کار تو گو" در شهر رم گفت: کارشرینگ نوع جدیدی از تردد شهری است که در شهرهای بزرگ اروپا از جمله رم با هدف استفاده کم‌تر از خودروهای شخصی و کمک به کاهش آلودگی هوا صورت می‌گیرد.

وی افزود: شرکت ما بیش از 600 دستگاه خودروی کوچک در رم دارد که در شهر پراکنده‌اند و متقاضیان می‌توانند در طول شبانه‌روز به آسانی و با استفاده از اپلیکيشن‌های تلفن هوشمند نزدیک‌ترین خودرو به منزل و یا محل کار خود را شناسایی کنند و بدون نیاز به سوئیچ با همان موبایل خود وارد خودرو شوند و از آن استفاده کنند. این روش موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه مشتریان نیز می‌شود.

این ابتکار عمل با استقبال فعالان محیط زیست در ایتالیا روبرو شده است.

خانم "روبرتا میرا کاپیلو"، یکی از فعالان محیط زیست در رم گفت: کاهش آلودگی هوا نیازمند تلاش جمعی است بنابر این هر فرد موظف است در رویکرد خود در قبال تردد شهری تجدیدنظر کند یعنی به جای استفاده از خودروهای شخصی باید هر چه بیشتر از وسایل نقلیه عمومی و خودروهای اشتراکی که از تاکسی ارزان‌تر نیز هستند و هزینه آن از طریق کارت اعتباری به صورت خودکار پرداخت می‌شود استفاده کرد.

در همین حال شهرداری رم اعلام کرد به زودی ده‌ها دستگاه اتوبوس برقی، هیدروژنی به ناوگان اتوبوسرانی این شهر اضافه می‌شود.

شهرداری رم برای خودروها و موتورهای برقی در سطح شهر ایستگاه‌های شارژ برق تعبیه کرده است و به منظور تشویق مردم به استفاده از این خودروها، آنها را از پرداخت مالیات ماشین، هزینه پارکینگ و ورود به منطقه محدوده ترافیک معاف می‌کند.

کد خبر 355303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار