همشهری آنلاین: اوج‌گیری آلودگی هوا در پاریس در روز سه‌شنبه ۶ دسامبر (۱۶ آذر) مقامات شهر را واداشت تا رفت‌وآمد بسیاری از ماشین‌ها را ممنوع و وسایل نقلیه عمومی را رایگان کنند.

به گزارش لوکال فرانس مقامات در پاریس روز سه‌شنبه پس‌ازآنکه آلودگی هوا به میزان‌های بالایی رسید، طرح زوج و فرد را برای رفت‌وآمد ماشین‌ها در پایتخت و حومه‌های آن به اجرا درآوردند.

فقط ماشین‌های با شمار پلاک زوج، ماشین‌های الکتریکی یا هیبرید و وسایل نقلیه با بیش از سه سرنشین اجازه رانندگی را داشتند.

این مقررات درباره ماشین‌هایی که برای تردد اشتراکی (ride-sharing) استفاده می‌شوند، وسایل نقلیه اورژانس یا وسایل نقلیه تحویل‌دهنده غذا و ماشین‌های خارجیان اعمال نمی‌شود.

مقامات همچنین در اقدامی که می‌تواند برایشان تا ۴ میلیون یورو خرج بردارد، حمل‌ونقل عمومی در سراسر شهر رایگان کردند.

اما روز سه‌شنبه خط B قطار مسافربری سریع‌السیر پاریس به علت اشکال الکتریکی در فاصله میان گار دو نورد و فرودگاه شارل دوگل دچار تأخیرهای جدی شد. خط A هم دچار اختلالاتی شد.

خیابان‌ها هم که انتظار می‌رفت نسبت به شرایط معمول شلوغی کمتری داشته باشد، در حدود ساعت ۹ صبح دچار راه‌بندان‌هایی معادل ۳۷۰ کیلومتر شدند.

پلیس وعده اقدامات شدید بر ضد افرادی را می‌دهد که محدودیت‌های ترافیکی را نادیده بگیرند، ازجمله توقیف ماشین‌های آنان. همچنین برای نقض‌کنندگان مقررات جریمه ۲۲ یورویی در نظر گرفته شده است که در صورت پیش‌پرداخت نکردن آن به ۳۵ یورو افزایش می‌یابد.

حدود ۱۴۰ ایست بازرسی در سراسر شهر برای گرفتن رانندگان متخلف برپا شده است.

پارک کردن ماشین در منطقه مسکونی افراد رایگان شده و محدودیت‌های سرعت در اغلب خیابان‌ها به ۲۰ کیلومتر در ساعت کاهش داده شده است.

خانم آن هیدالگو، شهردار پاریس روز سه‌شنبه از شهروندان خواست در طول «این دوره به خصوص طولانی آلودگی هوا» از وسایل حمل‌ونقل پاک مانند Velib، یک سامانه بزرگ به اشتراک گذاشتن دوچرخه، و Autolib، یک سرویس به اشتراک گذاشتن ماشین الکتریکی استفاده کنند.

کد خبر 354751

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار