همشهری آنلاین: رییس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بزرگترین هیات علمی کشور فرانسه متشکل از روسای ۴۰ دانشگاه و وزیر علوم این کشور به منظور تبادل علمی، طی روزهای ۲۳ و ۲۴ آذر به ایران سفر می‌کنند.

حسین سالار آملی

به گزارش ایرنا، حسین سالار آملی در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به تعامل بین‌المللی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: وزارت علوم دیپلماسی خود را روی راه‌اندازی سه محور کرسی‌های ادبیات فارسی، ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی، همکاری با کشورهای هدف در حوزه علم و پژوهش و بهره‌گیری از ایرانیان در دنیا عملیاتی کرده است.

وی گفت: در دانشگاه‌های 35 کشور کرسی ادبیات فارسی برگزار می‌شود و سه هزار و 620 نفر در خارج از کشور دوره‌های مقطع لیسانس، ارشد و دکترا را در این کرسی‌ها می‌گذرانند.

سالار آملی گفت: برای نخستین بار حوزه شیعه‌شناسی در دانشگاه آنکارا ترکیه راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: محور دوم مذاکرات وزارت علوم با کشورهای هدف در دولت یازدهم با کشورهای همسایه از جمله عراق، اردن، تاجیکستان، قرقیزستان و کشورهای چین، آلمان، اتریش، روسیه، فرانسه و ژاپن تعریف شده است.

سالار آملی گفت: وزارت علوم با این کشورها در پی چهار هدف اساسی از قبیل برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلی، انجام پژوهش‌های مشترک تبادل دانشجو و تبادل هیات‌های علمی است.

وی خاطرنشان کرد: محور سوم توسعه علم و فناوری بر اساس بهره‌مندی از ایرانیان خارج از کشور است، به گونه‌ای که سال 93 تعداد 13 پروژه مشترک و سال گذشته 15 پروژه برگزار کرده است.

وی اظهار داشت: طی روزهای آخر هفته دو هیات علمی از کشور آلمان برای همکاری‌های مشترک و برگزاری کارگاه‌های آموزشی به ایران سفر می‌کنند و طی روزهای 21 و 22 آذر ماه نشست علمی فناوری با دانشگاه‌هایی از روسیه خواهیم داشت.

سالار آملی با بیان اینکه فعالیت‌های خود را با روسیه توسعه داده‌ایم، گفت: دانشگاه شهید بهشتی در مسکو دفتر دارد و 13 دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر به این مرکز علمی در روسیه اعزام شده‌اند.

وی گفت: روزهای 22 و 23 آذر اولین کارگاه مشترک با کشور هند در تهران برگزار خواهد شد و آخر آذر نیز هیات کشور سوئد به تهران سفر می‌کند. هم اکنون هیات 25 نفره از ایتالیا برای همکاری در زمینه فن آوری و نوآوری در کشور حضور دارد.

کد خبر 354555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار