همشهری آنلاین: نشست روز دوشنبه (هشتم آذرماه) کارشناسان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با کشورهای غیرعضو، در پی تصمیم عربستان سعودی و روسیه به شرکت نکردن در آن لغو شد.

مهر به نقل از بلومبرگ نوشت: قرار بود این نشست پیش از اجلاس ٣٠ نوامبر (دهم آذرماه) وزیران اوپک در وین برگزار شود. به گفته دو نماینده کشورهای عضو اوپک که به علت حساس بودن تصمیم‌گیری‌ها می‌خواستند ناشناس بمانند، این سازمان در عوض درخواست کرده است که یک نشست داخلی برای حل و فصل اختلافات میان اعضا برگزار شود.

به گفته منابع آگاه، قرار است مقام‌های بلندپایه کشورهای عضو اوپک روز دوشنبه دوباره برای رفع بن‌بست‌ها، تشکیل جلسه دهند. یکی از این نمایندگان گفت: ریاض خواستار توافق اعضای اوپک پیش از مذاکره با دیگر تولیدکنندگان از جمله روسیه شده است.

بر اساس توافق اولیه ٢٨ سپتامبر (هفتم مهرماه) اوپک در الجزیره، ایران، نیجریه و لیبی از طرح کاهش تولید معاف شدند. تهران تاکید کرده است که هیچ محدودیت تولیدی را تا پیش از رسیدن به سطح تولید قبل از تحریم‌ها که بالای چهار میلیون بشکه در روز بود، نخواهد پذیرفت.

در حالی که تنها چند روز به نشست مهم وزیران اوپک باقی مانده است، خودداری یکی از تولیدکنندگان عمده عضو اوپک (عربستان سعودی) از شرکت در نشست کارشناسان، ممکن است تمامی توافق الجزیره را دچار مشکل کند. کارشناسان فنی کشورهای عضو اوپک در روزهای گذشته برای نهایی کردن جزئیات طرح کاهش تولید در وین ملاقات کردند، اما این مذاکرات پس از دو روز بدون حل و فصل اختلافات پایان یافت و موضوع به مذاکرات وزیران در ٣٠ نوامبر موکول شد.

به گفته اعضای هیات‌های نمایندگی اوپک، (خالد الفالح و بیژن زنگنه) وزیران نفت و انرژی عربستان سعودی و ایران، تا ٢٩ نوامبر (نهم آذرماه) وارد وین نخواهند شد که زمان اندکی برای مذاکره پیش از برگزاری نشست اصلی باقی می‌گذارد. به گفته عبدالسلام الواظی، مقام پیشین اوپک و تحلیل‌گر مستقل در لندن، توافق الجزیره از ابتدا شفاف نبود و رویکرد آنها، واگذار کردن جزئیات به آینده بود.

وی افزود: سران کشورهای عضو اوپک با گذشت دو ماه از توافق اولیه، هنوز سردرگم هستند و در حالی که بنیانگذاران این سازمان نمی‌توانند اختلافات خود را حل کنند، در پی توافق با کشورهای غیرعضو هستند که خواسته دشواری است.

اعضای اوپک در سپتامبر با طرح کلی کاهش تولید اعضای این سازمان در دامنه ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه تا ٣٣ میلیون بشکه در روز موافقت کردند که نخستین توافق آنان درباره محدودیت تولید از سال ٢٠٠٨ به این سو بود. بر اساس برآورد اوپک، مجموع تولید کشورهای عضو در ماه گذشته (اکتبر) ٣٣ میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است که بدون دستیابی اوپک به توافق، عرضه نفت برای چهارمین سال پیاپی از تقاضا فراتر خواهد رفت که به صورت بالقوه موجب افت قیمت‌های جهانی نفت خام خواهد شد.

کد خبر 353860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار