همشهری آنلاین: خبرگزاری رویترز گزارش داد: اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست روز جمعه ۷ آبان‌ماه خود، به توافق برای کاهش تولید نفت دست نیافتند.

ایرنا به نقل از رویترز نوشت: کارشناسان اوپک قرار است در تاریخ 25 نوامبر(5 آذر) پیش از آغاز نشست آتی وزیران این سازمان که در تاریخ 30 نوامبر در وین برگزار خواهد شد، با یکدیگر دیدار کنند.

کارشناسان اوپک همچنین امروز شنبه 8 آبان‌ماه با نمایندگان کشورهای تولید‌کننده خارج اوپک که این سازمان خواستار مشارکت آنها برای کاهش تولید است، تشکیل جلسه مي‌دهند.

یک منبع آگاه در اوپک با بیان اینکه امروز نشست با تولیدکنندگان خارج اوپک را ادامه خواهیم داد، گفت: با توجه به مخالفت ایران با تثبیت سطح تولید، به توافق کامل در این‌باره دست نیافتیم.

وی ابراز امیدواری کرد که سهمیه هر یک از کشورهای تولیدکننده نفت در نشست روز 25 نوامبر مشخص شود.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ماه گذشته در الجزایر توافق کردند که سقف تولید خود را به حدود 32 میلیون و 500 هزار بشکه تا 33 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این نخستین کاهش تولید اوپک از سال 2008 خواهد بود.

تصمیم اوپک برای تعیین سقف تولید، با چالش‌هایی مانند درخواست عراق برای استثنا شدن و تلاش لیبی و نیجریه برای بازگشت حجم تولید به دوران پیش از بحران‌های داخلی، رو به رو است.

با وجود این چالش‌ها، 'محمد بارکیندو' دبیرکل اوپک گفته که برای دستیابی به توافق نهایی خوش‌بین است.

نشست کارشناسان اوپک امروز شنبه 8 آبان‌ماه نیز ادامه خواهد داشت، اما تصمیم‌گیری نهایی در نشست وزیران کشورهای اوپک انجام خواهد شد که قرار است 30 نوامبر (10 آذر) در وین برگزار شود.

کد خبر 350885

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha