همشهری آنلاین: تحقیقات جدید نشان می‌دهد احتمال انقراض حیوانات بزرگ دریایی از موجودات کوچک‌تر بیش‌تر است.

انقراض حیوانات بزرگ دریایی نزدیک است

به گزارش مهر، موجودات دریایی که جثه بزرگ‌تری دارند در گذشته کم‌تر شکار می‌شدند یا به عبارتی میزان شکار آنها در مقایسه با موجودات کوچک‌تر دریایی، کم‌تر بود. اما تمایل ماهیگیران تجاری برای آبزیان بزرگ‌تر و البته دستیابی به پول بیش‌تر در کنار نوین شدن روش‌های ماهیگیری و زیاد شدن صید به این روند دامن زده است.

بنابر این تخمین زده می‌شود طی دهه‌های آتی بسیاری از گونه‌های نادر آبزیان منقرض شوند. جاناتان پاین دیرین‌شناس دانشکده علوم زمینی، انرژی و محیط زیست دانشگاه استانفورد در این باره می‌گوید: ما متوجه شدیم خطر انقراض آبزیان در اقیانوس‌ها رابطه مستقیمی با حجمشان دارد.

تحقیق جدید روی مهره‌داران و جانوران نرم‌تن متمرکز بوده است. زیرا بسیاری از موجوداتی که در محیط دریا و اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند از این دو دسته هستند. در هر حال دانشمندان ارتباط میان خطر انقراض و حجم بدن آبزیان را بررسی کردند. این تحقیق شامل اطلاعاتی مربوط به ۵۰۰ سال گذشته بوده است.

نوئل هیم یکی از محققان پست دکترا که در این تحقیق شرکت کرده، می‌گوید: ما از فسیل‌های به جا مانده استفاده کردیم تا به طور دقیق نشان دهیم، آنچه برای آبزیان در اقیانوس‌ها اتفاق می‌افتد با گذشته تفاوت قابل توجهی دارد.

همانطور که تحقیق این گروه از دانشمندان نشان داده، حذف گزینشی حیوانات بزرگ دریایی به اکوسیستم اقیانوس‌های جهان خسارت می‌زند. هنگامی که این موجودات منقرض شوند، کل اکوسیستم مجبور خواهد شد خود را تغییر دهد.

این در حالی است که تعداد زیادی از نهنگ‌ها، دلفین‌ها، کوسه‌ها، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌های تن، اره ماهی و غیره احتمالا در ۱۰۰ سال آتی منقرض شوند. چنین خسارتی به افزایش تعداد عروس دریایی در اقیانوس منجر خواهد شد زیرا تحقیقات دیگری حاکی از ارتباط شکار بیش از حد موجودات دریایی و افزایش جمعیت عروس دریایی است.

کد خبر 353484

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها