همشهری آنلاین: آزمایش بر روی موش‌ها نشان می‌دهد پنیر موجب افزایش طول عمر آنها شد و احتمالا این خاصیت را نیز برای انسان‌ها به همراه دارد.

پنیر طول عمر را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، تحقیق جدید محققان اتریشی نشان می‌دهد وجود پلی آمینی موسوم به اسپرمیدین در پنیر قادر به افزایش سلامت قلب و حتی افزایش طول عمر است.

این مطالعه جدید آشکار ساخته است اسپرمیدین، ترکیب یافت شده در بسیاری از مواد طبیعی نظیر برخی پنیرها، قارچ، محصولات سویا، حبوبات، ذرت و غلات، منجر به عملکرد بهتر قلب شد و طول عمر موش‌ها را افزایش داد.

محققان اذعان می‌دارند که هنوز بسیار زود است نتایج مشابه را به انسان‌ها هم نسبت دهیم.

در مطالعات قلبی مشخص شده بود که اسپرمیدین موجب افزایش طول عمر ارگانیسم‌های ساده‌تر نظیر پشه میوه و مخمر شده است، اما این اولین بار است که تحقیق بر روی یک ارگانیسم پیچیده انجام شده است.

دکتر فرانک مادئو، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پزشکی گِراز اتریش، در این باره می‌گوید: «زمانی که ما اسپرمیدین را به آب آشامیدنی موش‌ها اضافه کردیم، نه تنها عمرشان طولانی شد بلکه عملکرد قلب‌شان هم سالم‌تر بود.»

این تحقیق آشکار ساخته است که اسپرمیدین موجب اتوفاژی می‌شود و در نتیجه سلول‌های قلب بخش‌هايی از خود را که عملکرد بدی داشته یا دیگر لازم نیستند را از کار می‌اندازند.

همچنین به موش‌های که اسپرمیدین داده شده بود، عملکرد قلب بهتر و فشارخون پایین‌تر بود که همگی این شرایط در نهایت منجر به افزایش طول عمر می‌شوند.

کد خبر 353177

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha