همشهری آنلاین: سیده زهرا شجاعی متولد ۱۳۳۵ در شهر تهران، از جمله فعالان سیاسی اجتماعی و فعال حوزه زنان در جمهوری اسلامی ایران است و در زمره اولین زنانی قرار دارد که در دولت ایران به کابینه راه یافته‌اند.

زهرا شجاعی

رهرا شجاعی تحصیلاتش را در رشته علوم سیاسی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران آغاز كرده و دارای کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم سیاسی و دکترای علوم سیاسی و مدیریت استراتژیک است. شجاعي تدريس در دانشگاه‌های تهران و الزهرا(س) و همكاري علمي با مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام را در كارنامه خود دارد.

سیده زهرا شجاعی علاوه بر فعاليت در حوزه زنان، از فعالان سياسي تشكيلاتي است و ریاست مجمع زنان اصلاح‌طلب را در كارنامه خود دارد. او همسر حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دكتر مرادعلی توانا نویسنده و صاحب تالیفاتی مانند «زن در تاریخ معاصر» است و ۲ فرزند دختر دارد.

وي در طول مدت فعالیت اجتماعی خود مشاور وزیر آموزش و پرورش، مشاور وزیر کشور، رئیس کمیسیون‌های امور بانوان و از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۸۴ عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان بوده است. شجاعی همچنین دو سال ریاست این شورا را نیز بر عهده داشته است. او در دولت‌هاي هفتم و هشتم به مدت 8 سال، رياست مرکز امور مشارکت زنان را بر عهده داشته است.

شجاعي در سال ۵۷ عضو ستاد استقبال از امام خمینی(ره) بوده و به همراه معصومه ابتکار اولین زنانی بودند که به هیات دولت راه یافتند.

شجاعی تالیفاتی در حوزه زنان دارد که از آن جمله كتاب «برای زنان فردا» است. اين كتاب مشتمل بر سخنرانی‌ها و مقالات زهرا شجاعی، مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امور مشارکت زنان است که در قالب موضوعات «توسعه فرهنگی»، «مشارکت اجتماعی و سیاسی»، «جنسیت و توسعه» و «سلامت و بهبود کیفیت زندگی» تدوین شده است.

كتاب ديگر وي كه با همكاري سيمين احمدي نگاشته شده است، با عنوان «قدس ايران؛ معرفي زنان برگزيده ايران» است كه توسط نشر پژوهش‌هاي فرهنگي منتشر شده و با عناوینی نظير «زنان و سیاست‌های فرهنگی»، «اصول عمده سیاستگذاری برای ارزیابی مسائل زنان (مساوات، گونه‌گونی، شناخت، شفافیت و خلاقیت)»، «نیازهای ویژه زنان در سیاست‌های فرهنگی»، «حقوق فرهنگی و حقوق زنان»، «بسیج كردن منابع برای زنان در هنر، فرهنگ و رسانه‌ها»، «تحقیق در مسائل جنسیت در فرهنگ و خط و مشی فرهنگی» و توصیه‌های سیاستگذاری به مسائل مربوط به زنان در عصر جدید پرداخته است.

«مديريت زنان در تشكل‌هاي غيردولتي» و «مجلش ششم و حقوق زنان» و ... موضوعاتي است كه توسط شجاعي در مجموعه «ريحانه» پرداخته شده است.

کد خبر 352224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار