همشهری آنلاین: بازداشت دو نفر از معاونان اسبق رئیس جمهور کره جنوبی موجب پیچیده تر شدن بحران ریاست جمهوری در این کشور شده است.

پیچیده شدن بحران ریاست جمهوری در کره جنوبی با بازداشت معاونان پارک

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پی اعتراضات گسترده مردمی علیه «پارک گئون های» رئیس جمهور کره جنوبی، دو نفر از معاونان ارشد سابق وی بازداشت شدند.

افشا شدن رسوائی های رئیس جمهور کره جنوبی موجب شده تا محبوبیت وی به کمتر از پنج درصد برسد که این در طول تاریخ بی سابقه است.

بر اساس این گزارش، «چوی سون سیل» از مشاروان سابق پارک، به اتهام فساد مالی و دخالت در کارهای کشوری از جمله انتخاب مقامات و سیاست گذاری ها بازداشت شده است و «آن جانگ بئوم» نیز صبح امروز یکشنبه به اتهام سوء استفاده از قدرت بازداشت شده است.

این بازداشت ها در حالی انجام می شوند که رئیس جمهوری کره جنوبی که به دلیل درز اطلاعات دولتی از سوی یکی از افراد نزدیک و مرتبط با وی و همچنین مداخله وی در امور دولتی، تحت فشار قرار دارد روز جمعه از مردم این کشور عذرخواهی کرد.

پس از عذرخواهی رئیس جمهور، رهبر حزب مخالف دولت، پارک گئون های را به عدم صداقت و قدرت طلبی متهم کرد. «چو می-آئه» رهبر حزب دموکراتیک کره گفت: او درک درستی از کل وضعیت ندارد و فقط به دنبال حفظ قدرت به هر طریقی است.

رسانه‌های کره جنوبی اخیرا گزارش دادند که یکی از دوستان نزدیک رئیس جمهوری، با استفاده از نفوذ خود بر خانم پارک و موقعیتی که در دفتر ریاست جمهوری ایجاد کرده بود در بعضی انتصابات، مداخله و احتمالا از موقعیت خود بهره‌برداری اقتصادی هم کرده است.

در پی انتشار این گزارش‌ها که با اعتراضات مردمی نیز مواجه شده است، نخست وزیر کره جنوبی، دو وزیر کابینه، ۱۰ مشاور رئیس جمهوری و رئیس کارکنان نهاد ریاست جمهوری از سمت های خود استعفا داده و یا برکنار شده‌اند.

درز اطلاعات محرمانه دولت کره جنوبی توسط چوی سون سیل از دوستان دوران کودکی خانم پارک صورت گرفته است که بدون داشتن سمت دولتی به کاخ ریاست جمهوری سئول رفت و آمد داشته است. چوی ضمن دسترسی به اسناد محرمانه در متن سخنرانیهای رئیس جمهور نیز اعمال نفوذ کرده است.

چوی به مدت ۴۰ سال از دوستان نزدیک رئیس جمهوری کره جنوبی است که به گفته رسانه‌ها نفوذ زیادی بر سیاستهای دولت سئول از مسائل اقتصادی گرفته تا مسائل مربوط به کره جنوبی داشته است.

خانم پارک اولین رئیس جمهور زن کره جنوبی است که از فوریه ۲۰۱۳ قدرت را در اختیار گرفته است. وی فرزند «پارک چونگ هی» سومین رئیس جمهور کره جنوبی بین سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۷۹ است.

کد خبر 351828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =