سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: عصر جمعه ۱۴ آبان ماه خانه هنرمندان ایران میزبان خانواده صمیمی و مهربان تصویرگران ایران بود و در این روز ضمن برگزاری مراسم اختتامیه هفته تصویرگری، نخستین جشن روز تصویرگر برپا شد و چهار تن از تصویرگران نیز موفق به دریافت نشان آبان شدند.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از روابط عمومی هفته تصویرگری؛ در ابتدای این مراسم محسن حسن‌پور رئیس هیات مدیره انجمن تصویرگران ایران ضمن خوش‌آمد به حاضران گفت: هدف ما این است که هفته تصویرگری را هر سال به صورت منسجم برگزار کنیم و در این هفته ضمن برگزاری برنامه‌های متنوع از جمله نمایشگاه سالانه تصویرگران شاهد برپایی مجمع عمومی تصویرگران ایران نیز باشیم.همچنین در این هفته روز تصویرگری را به ثبت برسانیم و آن را ارج بنهیم.

او با اشاره به نشان آبان که امسال برای نخستین بار اهدا شد گفت: براساس تصمیماتی که گرفته شده این نشان به افرادی که در رشد و اعتلای تصویرگری ایران نقش داشته اند اهدا می‌شود.

به گفته حسن‌پور، تصویرگری در ایران پس از انقلاب مسیر درستی را پیش گرفت، اما هدف ما تصویرگران این است که بگویم تصویرگری تنها مختص به کتاب های کودک و نوجوان نیست و هر روز زمینه رشد و گسترش آن در سایر زمینه‌ها فراهم می‌شود نسل جدید تصویرگران از پتاسیل بالایی برخوردار هستند و باید از پتاسیل‌ها با برنامه‌ریزی دقیق بهترین استفاده را برد.

او در بخش پایانی سخنانش گفت: امسال هفته تصویرگری با شعار آداب حرفه‌ای پیمان مشترک برگزار شد و برای تحقق بهتر این شعار قصد داریم نشست‌هایی با حضور اعضاء انجمن برپا کنیم تا بتوانیم آداب حرفه‌ای را میان اعضای صنف خودمان گسترش دهیم و زمینه فعالیت آن ها را گسترش و تسهیل کنیم.

سید مجتبی موسوی معاون هنری سازمان زیباسازی تهران هم در سخنانی با اشاره به اهمیت تصویرگری و سهم تصویرگران در زیباسازی شهر تهران گفت: تصویرگری یکی از رشته‌هایی است که در میان سایر رشته‌های هنری توانسته جایگاه خوبی داشته باشد و تصویرگران ایرانی در عرصه ملی و بین‌المللی افتخارات بسیاری برای ما به ارمغان آورده‌اند.

او افزود: با مشاوره‌های خوب کیانوش غریب‌پور از تصویرگران برای زیباسازی شهر تهران بهره‌مند شده‌ایم و آخرین رویدادی کهه تصویرگران در برگزاری آن سهم داشتند تصویرگری دیوارهای مدارس تهران با عنوان رویداد هنری ماه مهربانی بود که در این رویداد تصاویر زیبا و عمیقی بر روی دیوارهای مدارس تهران نقش بست.

به گفته موسوی؛ باید کودکان‌مان از ابتدا با تصاویر عمیق خو بگیرد تا در بزرگسالی هر تصویر ضعیفی را به عنوان تصویر و اثر هنری نپذیرند. کودکان امروز مدیران فردای ما هستند و باید از امروز به فکر آنها باشیم.

او در بخش دیگر سخنانش به ضرورت قدرت مند شدن انجمن ها تاکید کرد و گفت: به عنوان یکی از اعضای انجمن مجسمه سازان ایران می گویم زمانی که انجمن ها قدرتمند شوند و بتوانند از توان اجرایی خود استفاده کنند می توانیم شاهد روزهای طلایی در هنرهای تجسمی ایران باشیم.

علی شهرکی عضو هیات مدیره انجمن تصویرگران نیز گفت: هفته تصویرگری در تقویم کاری و حرفه ای ما به تازگی ثبت نشده است و از سال 1380 شاهد برگزاری آن بوده ایم و این هفته باید هر ساله برگزار شود. تصویرگری در دهه های گذشته افت و خیز های بسیاری داشته است و چند سال پیش بالاخره توانستیم پس از 11 سال شاهد برگزاری دو سالانه تصویرگری باشیم.

او افزود: تصویرگری در ایران پس از انقلاب اسلامی حرکتش منسجم و مدون بوده است و کسانی چون محمود رضا بهمن پور با راه اندازی ستاد تصویرگری نقش پر رنگی در راه اندازی انجمن تصویرگران ایران داشته‌اند و امروز خوشحالم که با گذشت زمان مسیر فعالیت تصویرگران تسهیل شده است و زمینه کاری آن ها گسترش پیدا کرده است.

شهرکی در بخش پایانی سخنانش گفت: اهدای نشان آبان به این دلیل است که می‌خواهیم از کسانی که در عرصه تصویرگری ایران زحمات ارزشمندی کشیده‌اند قدردانی کنیم و زحمات آنها را ارج بنهیم و با اهدای این نشان می‌خواهیم آیین قدردانی و قدرشناسی را میان تصویرگران گسترش دهیم.

کیانوش غریب‌پور دبیر هفته تصویرگری گفت:اعضای انجمن تصویرگران ایران دو گونه هستند وابسته و پیوسته. اعضای وابسته پس از دو سال و براساس نوع عملکردشان عضو پیوسته انجمن می‌شوند و در تمام دنیا مرسوم است که انجمن‌ها و نهادهای مردم نهاد برای اعتبار بخشیدن به فعالیت خود افرادی را به عنوان عضو افتخاری خود می‌پذیرند و این افراد به نوعی به این انجمن و یا نهاد مردم نهاد مشاوره می دهند و امسال بسیار خوشحالیم که برای نخستین بار هفت نفر از یاری گران تصویرگری را به عنوان عضو افتخاری این انجمن انتخاب می کنیم.

در ادامه توران میرهادی،نوش آفرین انصاری،زهره قائینی،سحر ترهنده، مهدی هجوانی، محمود رضا بهمن‌پور و جمال‌الدین اکرامی به عنوان اعضای افتخاری انجمن تصویرگران ایران معرف شدند.

او در ادامه با اشاره به برگزاری هفته تصویرگری در خانه هنرمندان ایران گفت: امسال همزمان با هفته تصویرگری شاهد برپایی پنج نمایشگاه تخصصی بودیم و با همکاری کمیته نمایشگاه ها توانستیم نمایشگاه سالانه تصویرگران را با عنوان ما تصویرگر هستیم برگزار کنیم و در برگزاری نمایشگاه تصویرگری پرویز کلانتری با مشکلات متعددی روبرو بودیم و با این که او به تازگی از میان ما رفته است به دلیل فقر مستند سازی در ایران نتوانستیم شاهد نمایش آثار تصویرگری بیشتری از او در این نمایشگاه باشیم و بخشی از آثاری که از او به نمایش گذاشتیم اسکن تصویرسازی های او از کتاب های درسی بود.

غریب پور در بخش دیگر سخنانش از زهرا پاشایی دبیر اجرایی هفته تصویرگری تقدیر و تشکر کرد که با تیم همراه خود برای بهتر برگزاری این هفته تلاش کردند.
او در بخش دیگر سخنانش با اشاره به نشان آبان گفت: نشان آبان نشان لیاقتی است که به کسانی که برای تصویرگری در ایران تلاش کرده اند اهدا می شود و خوشحالیم که از سال جاری شاهد اهدای این نشان هستیم و این نشان به کسانی اهدا می شود که به نوعی در ارتقاء تصویرگری سهم داشته اند و البته قرار نیست همه کسانی که این نشان را دریافت می‌کنند تصویرگر باشند بلکه برخی از این افراد با پژوهش‌ها و نوشته‌هایشان راهگشای تصویرگران بوده‌اند و براساس برنامه‌ریزی که داریم قصد نداریم نام هیات انتخاب نشان آبان را فاش کنیم.
غریب پور در ادامه با اشاره به ثبت روز 15 آبان به عنوان روز تصویرگری در تقویم سالانه تصویرگران گفت:بی‌شک ثبت این روز در تقویم رسمی کشور سال‌ها زمان ببرد اما ما از امسال این روز را برای یادآوری حقوق حرفه‌ای مان جشن خواهیم گرفت و امیدواریم بزودی این روز در تقویم رسمی کشور ثبت شود.

غلامعلی مکتبی
در ادامه این مراسم نخستین نشان تصویرگری ایران به غلام علی مکتبی اهدا شد و سه نشان دیگر نیز به محمد علی بنی‌اسدی، محمود رضا بهمن پور و غزاله بیدگلی به عنوان تصویرگر جوانی که نگاه تازه‌ای در تصویرگری دارد اهدا شد.
غلام علی مکتبی هنگام دریافت این نشان گفت: همه زحمت‌هایی که من و همکارانم می کشیم برای کودکان و نوجوانان کشورمان است و من همیشه در تصویرسازی‌هایم هر جا که کودکی کشیده‌ام یک گل هم کشیده‌ام و من همیشه کودکان را با گل و شادی می‌بینم.
او افزود: من هر چیزی که از خدا خواسته‌ام به آن دست یافته‌ام و امیدوارم که تصویرگران ایران بتوانند همواره به اصول حرفه‌ای خود پایبند باشند و جهان را برای کودکان و نوجوانان ما زیباتر کنند.

محمود رضا بهمن پور هم هنگام دریافت این نشان گفت: برای اعتلای تصویرگری ایران افراد بسیاری زحمت کشیده اند که باید نام و یاد آن ها را ارج بنهیم کسانی چون لی لی تقی پور که نخستین زن تصویرگر ایران بود، محمود جوادی پور، جواد حمیدی، نیکزاد نجومی، نورالدین زرین کلک و فرشید مثقالی که تصویرگری ایران را در جهان پرآوازه کرد.

او افزود:در زندگی من توران میرهادی و مرتضی ممیز نقش بسیار پر رنگی داشته اند. توران میرهادی عشق مطلق است او تبلور و تجسم عشق به دنیای کودکان است.

در پایان این مراسم تصویرگران عکس یادگار گرفتند و کیک جشن روز تصویرگری توسط غلام رضا مکتبی بریده شد.

کد خبر 351695

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها