دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۱
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: یونیسف هشدار داد ۳۰۰ میلیون کودک در مناطقی زندگی می‌کنند که آلودگی هوا در آن شش برابر سطح توصیه شده سازمان جهانی بهداشت است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) با انتشار نتایج يك تحقیق، اعلام کرد تقریبا از هر هفت کودک در جهان یک کودک در معرض سطح بالایی از آلودگی هوا قرار دارد که ممکن است رشد او را دچار اختلال کند. 

مدیرکل یونیسف گفت: آلودگی هوا یکی از عامل‌های اصلی مرگ سالانه نزدیک به 600 هزار کودک زیر پنج سال است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از رويترز، یونیسف در آستانه نشست مبارزه با تغییرات آب و هوایی که قرار است 7 تا 18 نوامبر(17 تا 28 آبان) در مغرب برگزار شود از رهبران جهان خواست همان اندازه که برای کاهش تغییرات آب و هوایی تلاش می کنند، برای مبارزه با آلودگی هوا نیز تلاش کنند.

به گفته آنتونی لیک، مدیرکل یونیسف، در بیانیه‌ای اعلام کرد «نه تنها ذرات آلوده‌کننده روی رشد ریه‌های کودکان تاثیر گذار است، بلکه این ذرات می‌توانند به نحوی تعیین کننده رشد مغز کودکان را تحت تاثیر قرار دهند».

به گفته ليك 220 میلیون نفر از 300 میلیون کودکي كه در معرض الودگي هوا قرار دارند در جنوب آسیا زندگی می‌کنند.

نیکلاس ریس، متخصص آب و هوا و تحلیل‌گر اقتصادی یونیسف نیز به نوبه خود خاطر نشان کرد: «کودکانی که بیشترین آسیب را از آلودگی هوا متحمل می شوند، کودکان فقیر هستند».

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است آلودگی هوا در سال 2012 باعث مرگ 3.7 میلیون نفر از جمله 127 هزار کودک زیر پنج سال شده است. س

سزمان جهانی بهداشت از جمله منابع آلودگی را کارخانه‌ها، نیروگاه‌های برقی که با انرژی فسیلی کار می کنند و گرد و غبار ناشی از سوزاندن زباله ها عنوان کرده است.

کد خبر 351130

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha