مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: ایسلند در پروژه‌ای جدید برای دسترسی به یک منبع انرژی پایدار متفاوت، قصد دارد حفاری در آتشفشان را آغاز کند تا از جریان گدازه‌های آتشفشانی برای تولید برق استفاده کند.

ایسلند

براساس گزارش نيوساينتيست، اين طرح ابتكاري شامل حفر گودالي پنج كيلومتري در جنوب غرب ايسلند تا پايان سال 2016 است، از اين رو اين گودال به زودي به عنوان داغ‌ترين گودال جهان شناخته خواهد‌شد زيرا دماي آن به 400 تا هزار درجه سانتيگراد خواهد‌رسيد. 

اين ميزان حرارت براي ايجاد جريان قدرتمندي از بخار با توانايي توليد 50 مگاوات برق كافي خواهد بود، يعني 10 برابر كارامد‌تر از چاه‌هاي زمين‌گرمايي سنتي. انرژي زمين‌گرمايي، ايجاد حفره‌هايي به منابع حرارتي اعماق زمين براي تامين انرژي حركتي كافي چرخاندن توربين‌ها، چندين دهه است كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ايسلند به صورت ويژه در اين بخش فعال است، زيرا اين كشور به چشمه‌ها و آب‌فشان‌هاي آب گرم مشهور است و يك چهارم اين كشور انرژي خود را از چاه‌هاي زمين‌گرمايي تامين مي‌كند. با اين همه محدوديت‌هايي در زمينه كارايي اين چاه‌ها وجود دارد و پروژه حفاري عميق ايسلند با هدف رفع اين محدوديت‌ها آغاز خواهد شد.

اين پروژه با الهام از اشتباهي شكل گرفته‌ كه در سال 2009 رخ داده‌است،‌ زماني كه حفاري براي ايجاد يك چاه سنتي زمين گرمايي به اشتباه وارد مخزن ماگمايي در عمق دوكيلومتري سطح زمين شد. پس از حفر گودال در مخزن گدازه، مهندسان به صورت آزمايشي مقداري آب وارد گودال كردند تا ميزان انرژي ايجاد شده توسط گدازه‌ها را مشاهده كنند و در نهايت تعجب شاهد شكل‌گيري قدرتمند‌ترين چاه زمين‌گرمايي در جهان شدند كه 30 مگاوات برق توليد مي‌كرد.

برهمين اساس مهندسان تصميم گرفتند از اين اشتباه به عنوان يك منبع جديد انرژي استفاده كنند. حفاري براي ايجاد اين گودال داغ از 12 آگوست آغاز شده‌است و مهندسان اميدوارند بتوانند به حاشيه ميان آتلانتيكي دست پيدا كنند، مرزي ميان صفحات تكتونيكي زمين كه در آن گدازه‌ها آب دريا را تا هزار درجه سانتيگراد داغ مي‌كنند و علاوه بر آن وجود فشار 200 اتمسفري در اين منطقه باعث ايجاد انرژي بيشتري خواهد شد.

کد خبر 350430

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی