یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: قارچ‌های مورل از نظر غذایی بسیار باارزش‌اند و مورد علاقه سرآشپزها و محققان صنایع غذایی قرار دارند، اما فکر می‌کنید بهترین مکان برای جمع کردن این قارچ‌ها کجاست؟

قارچ گران ‌قیمتی که عاشق آتش است

به گزارش ایسنا، مطالعه جدیدی که در مجله "اکولوژی و مدیریت جنگل" (Forest Ecology and Management) به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که این قارچ‌ها بلافاصله بعد از آتش‌سوزی در مناطق جنگلی رشد می‌کنند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که آتش رشد قارچ‌های مورل را تحریک می‌کند. این اولین ‌بار است که این مسئله توسط دانشمندان بررسی شده است.

منطقه نوادا عمدتا به دلیل شرایط علف‌زار و خشکی‌های منظم مستعد آتش‌سوزی است. در طول چند سال اخیر آتش‌سوزی در دامنه‌های کوهستانی این منطقه افزایش رو به رشدی داشته است که خبر بدی برای دوستداران اقلیم زمین و برای ساکنان مناطق کوهستانی محسوب می‌شود، اما وقتی نوبت به جمع‌آوری قارچ می‌رسد داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد.

این گروه تحقیقاتی به انجام یک پروژه نقشه‌برداری چهار ساله در ناحیه‌ای که در سال 2013 تحت تاثیر آتش‌سوزی قرار گرفته بود و 400 مایل مربع از زمین‌های آن سوخته و درختان و شمار زیادی از حیات‌وحش پارک ملی یوسمتی را به نابودی کشانده بود، پرداخته و دریافتند که قارچ‌های مورل در نواحی کاملا سوخته در دسته‌های فراوان یافت می‌شوند. در این عرصه‌ها احتمال زیادی وجود داشت که بتوان قارچ‌هایی را پیدا کرد که در کنار هم رشد کرده‌اند.

آن‌ها به طور کلی 595 قارچ را در پلات‌های 33 فوت مربعی پیدا کردند و با توجه به این که هر پوند قارچ خشک 75 دلار ارزش دارد، برداشت قابل ‌توجهی محسوب می‌شود.

این مسئله که چرا این قارچ‌های باارزش بعد از هر آتش‌سوزی به این شکل گسترش پیدا می‌کنند هنوز در حال بحث و بررسی است. تئوری‌های متعددی در این زمینه وجود دارد، اما دانشمندان هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و به طور دقیق نمی‌دانند که چرا قارچ‌های مورل عاشق آتش و محیط‌های جنگلی سوخته‌اند.

کد خبر 350303

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha