همشهری آنلاین: مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با بیان این که برنامه مدیریت جامع تالاب هامون ابزار مهمی برای حفاظت و احیاء تالاب‌ها است، گفت: با تصویب برنامه مدیریت جامع این تالاب‌ها در شورای برنامه‌ریزی استانداری استان سیستان و بلوچستان، فرآیند مدیریت یکپارچه و احیاء تالاب‌ها وارد فاز اجرایی شد.

به گزارش ایرنا، محسن سلیمانی با اشاره به ارائه برنامه مدیریت جامع تالاب هامون به شورای برنامه‌ریزی استانداری استان سیستان و بلوچستان و تصویب در آن شورای برنامه‌ریزی استان، افزود: مشارکت تمام دست‌اندرکاران ملی، استانی و محلی، سلسله نشست‌های مشورتی برگزار شده طی دو سال گذشته و همچنین اعمال نظرات ذی‌نفعان مختلف، به تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب‌های هامون منتج شده و این برنامه جهت تصویب در اختیار استاندار و شورای برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر برنامه مدیریت جامع تالاب‌های هامون که ابزار مهمی در جهت حفاظت و احیاء تالاب‌ها است، پس از بررسی در شورای برنامه‌ریزی استان وارد فاز اجرایی شده است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با اشاره به این موضوع که تمام اقدامات و فعالیت‌های مرتبط با آب و تالاب‌ها در حوضه سیستان باید با در نظر گرفتن مصوبات برنامه مذکور و هم راستا با آن باشد، افزود: یکی از محورهای اصلی این برنامه مشارکت تمام دستگاه‌ها به ویژه آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی استان در امر حفاظت و احیاء تالاب‌ها است که با تصویب و ابلاغ برنامه به دستگاه‌های مذکور راه برای این امر هموار می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر کمک‌های بخش دولتی از پتانسیل‌های موجود در سازمان‌های مردم نهاد، جوامع محلی و سازمان‌های بین‌المللی از جمله برنامه عمران ملل متحد (UNDP) و پروژه بین‌المللی منارید نیز برای اجرای این برنامه استفاده خواهد شد.

پروژه بین‌المللی منارید، توسعه مدیریت یکپارچه منابع تجدیدشونده با توجه به سازگاری شرایط اقلیمی و محیط زیست است.

  • تالاب هامون

دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیستکره در ایران است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

این تالاب از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان فراوانی آب، به هم می‌پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می‌دهند. رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه‌های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می‌ریزند.

وسعت دریاچه هامون در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است. دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.

تالاب هامون در چهارمین کنگره جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو برگزار شد، توسط یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره ثبت شد و به این ترتیب تعداد ذخیره‌گاه‌های زیست کره در ایران به ۱۲ مورد افزایش یافت.

بیش از100 گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زیست می‌کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد.

تقسیم‌بندی پرندگان در قالب 51 ‎خانواده نشان‌دهنده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابر این از بعد ملی و بین‌المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین‌المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان معرفی شده است.

کد خبر 349522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار