همشهری آنلاین: حدود دو میلیون خانوار با جمعیتی بیش از۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اطلاعات آماری خود را در سامانه اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ ثبت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما،رئیس مرکز ملی آمار ایران از پیش بینی مشارکت 35 درصدی مردم در مرحله نخست طرح سرشماری اینترنتی خبرداد

امید علی پارسا امروز پس از دیدار با مراجع تقلید در قم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به برنامه و تلاش دوساله برای برگزاری سرشماری نفوس و مسکن با استفاده از اینترنت گفت : در همه کشور ها نخستین بار که سرشماری اینترنتی برگزار می شود هفت تا هشت درصد از مردم در آن شرکت می کنن اما پیش بینی ما مشارکت 35 درصدی مردم در مرحله نخست سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن 95 است .

آقای پارسا از نام نویسی هشت درصدی مردم تا ساعت دوازده ظهر امروز در سامانه اینترنتی مرکز آمار خبر داد و گفت: حدود دو میلیون خانوار که جمعیتی بالغ بر شش میلیون 800 هزار نفر را شامل می شود اطلاعات آماری خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند.

وی با اشاره به میزان 55 درصدی میانگین نفوذ اینترنت در کشور و همچنین نفوذ 74 درصدی در قم و 64 درصدی در تهران گفت : در استان قم مشارکت 9 درصد و در همدان 3 و نیم درصد بوده است.

رئیس مرکز آمار در بخش دیگری از سخنانش بی طرفی ، تخصص و امانت داری را از ویژه گی های همه مراکز آماری دنیا برشمرد و افزود : ما در مرکز آمار بصورت تخصصی در هشت مرحله با دقت بسیار زیاد آمار مربوط به کشور را تولید میکند .

امید علی پارسا با تاکید بر امانتداری از اطلاعات مردم تاکید کرد و گفت : بر اساس ماده هفت قانون مرکز آمار ایران اطلاعات فردی مردم محرمانه هست و حتی ما اجازه نداریم این اطلاعات را مقامات قضایی بدهیم و تنها خروجی مرکز آمار ایران نتایج آماری است و اطلاعات فردی به هیچ دستگاهی داده نمی شود

وی با انتقاد از اعلام آمارهای مختلف از سوی برخی دستگاه ها و نهاد های دیگر گفت : تنها مرجع رسمی اعلام آمار در کشور مرکز آمار ایران است که متاسفانه تفاوت این آمارها باعث بی اعتمادی مردم به آمارها می شود .

امید علی پارسا با اشاره به معانی و مفاهیم واژگان آماری مثل تورم گفت : تورم یعنی رشد قیمتها نسبت به سال قبل وقتی ما اعلام می کنیم تورم به عدد نه رسیده است یعنی سرعت افزایش قیمتها که قبلا سی تا چهل درصد بوده کم شده و به عدد هشت تا ده درصد رسیده است .

رئیس مرکز آمارایران افزود : ما برای تورم قیمت همه کالاها را رصد نمی کنیم بلکه بر اساس معیارهای علمی چهارصدو پنجاه و پنج قلم کالا که الگوی مصرف مردم هست از پنجاه و پنج هزار خرده فروش در سراسر کشور بصورت ماهانه گرفته می شود و در فرمولهای مشخص گذاشته می شود و عدد حاصل شده می شود نرخ تورم نسبت به زمان مشخص .

پارسا به اشاره به رشد یک و چهار دهم درصدی بیکاری نسبت به بهار سال قبل گفت: نرخ بیکاری در بهار سال قبل ده و هشت دهم درصد بوده که امسال به دوازده و دو دهم درصد رسیده است اما باید به این نکته هم توجه کرد که تعداد افرادی که به دنبال شغل بوده اند از سی و هشت درصد در بهار پارسال به سی و نه درصد رسیده است.

رئیس مرکز آمارایران در همین زمینه افزود: امسال یک میلیون دویست هزار نفر بدنبال شغل بوده اند که هفتصدو پنجاه هزار نفر شاغل شده اند و پانصد هزار نفر هم نتوانسته شغلی پیدا کنند.

امید علی درباره معیار اندازه گیری نرخ بیکاری در کشور گفت: در تعریفی که از بیکاری در سطح بین المللی وجود دارد به فردی که کمتر از دوساعت در هفته کار کرده باشد بیکار می گویند و ما بر اساس این معیار آمار تولید کرده‌ایم .

همچنین خانم بنی هاشمی مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران به آمار نودو چهار درصدی پرداخت فطریه، کفاره و ردمظالم اشاره کرد و گفت : در این سال هفتادو شش درصد مردم صدقات خود را در صندوق های صدقات ریخته‌اند، سیزده درصد از مردم هزینه روضه پرداخت کرده اند و دو درصد از مردم خمس پرداخت کرده‌اند.

کد خبر 348749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =