‌شهردار تهران با بیان اینکه موضوع کودکان کار یکی از دغدغه‌های همیشگی ماست که به‌خاطر شرایط سخت اقتصادی آنها نیاز به توجه بیشتری دارد، گفت: امروز شهرداری تهران جمعیت کثیری از این افراد را سا‌ماندهی کرده و در زمینه آموزش، توانمندسازی و مخصوصا تحصیل آنها اقدام می کند.

قالیباف

محمد باقر قالیباف صبح پنجشنبه در حاشیه جشن روز جهانی کودک که با حضور کودکان کار در تالار شهید آوینی فرهنگسرای بهمن برگزار شد، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: برخی کودکان کار در کنار مشکلات اقتصادی، ممکن است دارای مشکلات فرهنگی هم باشند که این موضوع زاييده مسائل و مشکلات شهری است. البته شهرداری تهران چند سالی است که به این موضوع توجه دارد و این توجه در سال‌های اخیر بیشتر شده است.

  • آينده خوب براي فرزندان شهر

قالیباف با اشاره به بازدید خود از یکی از مدارس کودکان کار و ایتام در حاشیه منطقه 20، گفت: تمامی جمعی که در جشن روز جهانی کودک حاضر بودند، از کودکان کار به شمار می‌روند که بر اساس همکاری مشترک در حوزه آموزش و مهارت آموزی آنها اقدام می‌شود. شهردار تهران ابراز داشت: در این مسیر‌ بسیاری از تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال هستند که ما با آنها همکاری داریم و امیدواریم بتوانیم آینده خوبی را برای این فرزندان عزیز در شهر فراهم کنیم. وی در پاسخ به سوالی درباره مسئولیت مستقیم دیگر ارگان ها و نهاد‌ها در موضوع کودکان کار، عنوان داشت:

طبیعتا ارگان‌ها از جهت قوانین مشخص هستند اما پیش از آنکه به وظیفه قانونی آنها اشاره کنیم، این یک موضوع انسانی است و همه ما که در این شهر زندگی می‌کنیم، در قبال آن مسئول هستیم. این وظیفه یکایک شهروندان این شهر است و ما نیز به سهم خودمان موضوع کودکان کار را دنبال کرده‌ایم. قالیباف عنوان داشت:

امروز شهرداری تهران جمعیت کثیری از این افراد را سازماندهی کرده و در زمینه آموزش، توانمند سازی و مخصوصا تحصیل آنها اقدام می کند. به نحوی که هم اکنون در حال توسعه مدارس کودکان کار در شهر تهران هستیم و پنجمین مدرسه آنها نیز کار خود را آغاز کرده است که در حوزه تحصیل و مهارت آموزی کودکان کار در سنین مختلف ورود پیدا می کند.شهردار تهران تاکید کرد: ما این موضوع را در اولویت قرار داده‌ایم و امیدواریم در آینده نه چندان دور اینگونه کودکان را به‌خاطر مباحث کاری در شهر نبینیم.

  • توانمندي كودكان و خانواده‌ها

شهردار تهران در حاشيه جشن روز جهانی کودک عنوان داشت:‌ وقتی این کودکان مشغول به کار می‌شوند طبیعتا بخشی از هزینه خانواده خود را تامین می‌کنند، از این رو باید به نوعی این توانمندی را درون خانواده‌ها هم ببریم. در این زمینه ما تنها با کودکان طرف نیستیم بلکه با خانواده‌های آنها هم طرف هستیم تا این خانواده‌ها را تحت پوشش قرار داده و بتوانیم نسبت به توانمند سازی آنها اقدام کنیم و این کودکان آینده روشنی داشته باشند. قالیباف همچنين با تاکید بر اینکه آمارهای موجود در حوزه کودکان کار دقیق نیست، تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم تا ‌ در آینده نزدیک اتفاق خوبی در حوزه ساماندهی کودکان کار بیفتد، البته دستگاه‌هایی که مسئولیت مستقیم دارند، در این حوزه آمار دارند و ما هم آمارهایی را در اختیار داریم اما این آمارها کامل و قطعی نیست.

  • ‌رونمايي‌از يادمان شهداي باغ موزه دفاع‌مقدس‌

يادمان 9شهيد دوران دفاع‌مقدس با حضور سرلشكر محمدباقري، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح، محمدباقر قاليباف شهردار تهران و خانواده‌هاي 3 شهيد شناسايي‌شده آرميده در باغ موزه دفاع‌مقدس افتتاح شد.‌ در اين يادمان 6 شهيد گمنام دوران دفاع‌مقدس در خاك آرميده‌اند. همچنين شهيدان عباس اميدي و عبدالرحمن گلچيني 2شهيد تشخيص هويت‌شده‌اي هستند كه پس از تشييع و تدفين در باغ موزه دفاع‌مقدس از طريق DNA شناسايي شده‌اند.

شهيد عباس اميدي در سال ٦٥ مفقود اعلام شده بود، اما پيكر مطهر وي در سال ٩٠ طي عمليات تفحص كشف شد و در ارديبهشت سال 1390، مصادف با شهادت حضرت زهرا(س) به‌عنوان شهيد گمنام در باغ موزه دفاع‌مقدس تهران به خاك سپرده شد اما پس از مشخص شدن نتايج آزمايش‌ها، اين شهيد بزرگوار تشخيص هويت شد. شهيد عبدالرحمن گلچيني نيز ديگر شهيد شناسايي‌شده باغ موزه دفاع‌مقدس است.‌ پس از تشخيص هويت اين شهيد، پيكر پاك شهيد عليرضا گلچيني، برادر شهيد عبدالرحمن گلچيني نيز بعد از شناسايي، در كنار برادرش در باغ موزه دفاع‌مقدس به خاك سپرده شد.

کد خبر 348010

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha