همشهری آنلاین: انتقال تکنولوژی ساخت ماده اولیه داروی فینگولیمود (داروی ایرانی درمان ام اس) با حضور وزیر بهداشت در سن پترزبورگ آغاز شد.

افتتاح داروی ایرانی ام اس در سن پترزبورگ

به گزارش وبدا، داروی ایرانی فینگولیمود چندین سال است که برای درمان بیماری "ام اس" توسط متخصصین ایرانی تولید و در بازار دارویی کشور عرضه شده است و انتقال تکنولوژی تولید ماده اولیه آن، رسما با حضور وزیر بهداشت و نیز مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی است در سن پترزبورگ آغاز شد.

  • امضاي 15 سند تفاهم و همكاري

براساس این گزارش در سفر دو روزه وزیر بهداشت به روسیه 15 سند، پروتکل و توافق همکاری بین دو کشور امضا می‌شود.

دو پروتکل روابط دارویی و تجهیزات پزشکی و یک برنامه عملیاتی همکاری‌های بهداشتی و همچنین 12 سند از سوی بخش‌های خصوصی دو کشور نیز در پایان مذاکرات دکتر هاشمی و دکتر ورورنیکا اسکوورتسوا وزیر بهداشت روسیه،  در مسکو امضا خواهد شد.

این اسناد در چارچوب امضای تفاهم‌نامه مربوط به همکاری‌های بهداشتی و درمانی دو کشور که آذرماه سال گذشته و درجریان سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ایران مورد توافق قرار گرفت، به امضاء می‌رسد.

در چارچوب این توافق‌ها تاکنون چندین هیات روسی و ایرانی با سفر متقابل، مذاکرات گسترده ای را برای توسعه همکاری‌ها انجام داده اند که تشکیل کارگروه مشترک دارویی و تجهیزات پزشکی بین دو کشور نیز از دستاوردهای آن است.

بر اساس این گزارش دکتر هاشمی در سفر به روسیه همچنین با پزشکان ایرانی مقیم روسیه ملاقات کرده، از مرکز سکته مغزی(Strok center) نیز بازدید می‌کند.

همچنین ملاقات با خانم نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا از دیگر برنامه‌های وزیر بهداشت در این سفر خواهد بود.

 بخشی از اسناد نقشه راه توسعه روابط ایران و روسیه که پائیز سال گذشته در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در مسکو امضا شد و ارزش طرح‌های مورد توافق 40 میلیارد یورو می‌باشد، در برگیرنده اجرای پروژه‌هایی در حوزه‌های بهداشت، درمان و دارو بین دو کشور نیز هست.

کد خبر 347859

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها