همشهری آنلاین: با ابلاغ آئین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ توسط معاون اول رئیس جمهور، حذف یارانه نقدی سرپرستان خانوار با درآمد سالانه حداقل ۳۵ میلیون تومان رسما کلید خورد.

Yaraneh

به گزارش مهر، با تصویب آئین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵ مجوز حذف یارانه خانوارهای با درآمد سالانه حداقل ۳۵ میلیون تومان صادر شد که این مصوبه به تازگی توسط معاون اول رئیس جمهور جهت اجرا ابلاغ شد.

در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به دولت اجازه داده شد در سال ۹۵ منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع این قانون تا مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان را با استفاده از انواع روش‌های پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارهای هدف و نیازمند، توزیع کرده و همچنین نسبت به ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید اقدام کند.

بر این اساس، دولت طبق تبصره ۱۴ قانون بودجه سال جاری موظف شد یارانه نقدی خانوارهایی که سرپرست آنها دارای درآمد سالانه حداقل ۳۵ میلیون تومان باشد را حذف کند. طبق این تبصره تمام تجار و صاحبان مشاغل آزاد با درآمد سالانه حداقل ۳۵ میلیون تومان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان مشمول حذف یارانه نقدی می‌شوند.

همچنین تمام کارکنان دولت، قوای سه گانه، شهرداری‌ها، کلیه موسسات عمومی و موسسات عمومی غیردولتی، کلیه کارکنان نیروهای مسلح، بازنشستگان کشوری و لشگری، حقوق بگیران و مستمری بگیران مشمولان تامین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که درآمد سالانه آنها بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد، از شمول دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد.

در این میان، حذف یارانه نقدی شامل تمام مدیران، اعضای هیئت مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیردولتی وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی، تمام مدیران، اعضای هیئت مدیره، روسا و معاونان مناطق و شعب بانکها، بیمه‌ها و موسسات مالی و اعتباری و همچنین تمام کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵ میلیون تومان باشد، نیز می‌شود.

به گزارش مهر ، ایرانیان مقیم خارج از کشور و ۳ دهک درآمدی بالای کشور از شمول دریافت یارانه نقدی حذف می‌شوند.

بر اساس قانون، در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید ملی، قرار است ۳۰ درصد از منابع حاصل از حذف یارانه نقدی این افراد جهت یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره)، بهزیستی، ایثارگران و رزمندگان معسر و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، ۳۵ درصد برای پرداخت یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، گردشی و صادراتی اختصاص یابد. همچنین ۱۵ درصد منابع حاصل از این بخش مقرر است برای حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف شدت انرژی و ۲۰ درصد جهت ارائه مشوق‌ها و زیرساختهای صادراتی هزینه شود.

  • امکان اعتراض به حذف یارانه وجود دارد

بر اساس مصوبه ابلاغی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است خانوارهای مشمول حذف یارانه نقدی را شناسایی و نسبت به اعلام حذف یارانه نقدی به این افراد اقدام کند. این اشخاص ظرف یک ماه می‌توانند نسبت به موضوع حذف از شمول دریافت یارانه اعتراض کرده و اطلاعات و مستندات لازم را به وزارتخانه یادشده ارایه کنند؛ که در غیر این صورت از دامنه مشمولین دریافت یارانه نقدی خارج می‌شوند.

وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی باید پس از بررسی مستندات ارایه شده، اسامی سرپرستان خانـوارهایی که حذف می‌شوند را به سازمان اعلام کند. همچنین نتایج به کلیه معترضین اعلام می‌شود و یارانه اشخاص در اولین نوبت بعدی پرداخت یارانه نقدی قطع خواهد شد.

بر اساس این گزارش، آئین‌نامه اجرایی حذف یارانه این اشخاص اخیراً از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده است.

کد خبر 347829

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها