همشهری آنلاین: یک عضو هیات رئیسه مجلس ضمن توضیح روال بررسی طرح استفساریه قانون انتخابات مجلس بعد از رد شورای نگهبان گفت: مجلس احتمالا نظر شورای نگهبان را می پذیرد و بعید است یک بار دیگر این طرح به صحن علنی برگردد.

به گزارش ايسنا، محمد علی وکیلی با اشاره به رد طرح استفساریه تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان گفت: تشخیص شورای نگهبان این بود که این مصوبه اختیارات شورا را محدود می کند.

وی افزود: البته باید جزئیات نظر شورای نگهبان درباره این طرح به مجلس ارائه شود ولی با توجه به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر این که کل طرح مخالف اصل 99 قانون اساسی و محدود کننده اختیارات شورا است، بعید است که این طرح اصلاح بردار باشد.

این عضو هیات رئیسه مجلس در عین حال گفت: با این وجود بعد از ارائه نظر شورای نگهبان به مجلس، کمیسیون شوراها به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده طرح و در جلسه ای به بررسی نظر شورای نگهبان می پردازد. اگر این کمیسیون در نظر قبلی اش اسرار بورزد مصوبه کمیسیون به صحن علنی ارائه می شود و اگر نمایندگان در صحن نیز به مصوبه اسرار کنند نظر مجلس برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت ارائه می شود.

وکیلی ادامه داد: از طرف دیگر اگر کمیسیون و یا نمایندگان در صحن مجلس نظر شورا را بپیذیرند این طرح مختومه می شود و در واقع مجلس نظر شورای نگهبان را پذیرفته است که به نظر بنده نیز بعید است این طرح کشش داشته باشد تا یک بار دیگر برای بررسی به صحن برگردد مگر اینکه در قالب و تحت عنوان دیگری بدون اشکال قانون اساسی باشد.

به گزارش همشهري آنلاين، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی 27 مرداد ماه سال جاري به کلیات استفساریه تبصره 3 ماده 52 و ماده 73 قانون انتخابات مجلس رای دادند که در صورت تایید نهایی شورای نگهبان نمی‌تواند بعد از اعلام نظر قطعی درباره‌ی صلاحیت یک نامزد و انتخاب او درباره‌ی صلاحیتش اظهار نظر مجدد کند، مصوبه اي كه با مخالفت شوراي نگهبان مواجه شد.

کد خبر 345983

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha