جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک کارشناس صنعت خودرو گفت: اگرچه در سه سال گذشته دولت تمام تلاشش را کرد تا صنعت خودرو را به شرایط مطلوب ۱۰ سال پیش آن باز گرداند اما هنوز این صنعت در مسیر توسعه قرار نگرفته است.

حسن کریمی سنجری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از ابعاد مختلف اقتصادی، ‌ روابط خارجی و همچنین وضعیت داخلی صنعت خودرو می‌توان عملکرد دولت در این حوزه را تحلیل کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه روابط خارجی صنعت خودرو، دولت موفق عمل کرده است، خاطرنشان کرد: به دنبال این اقدامات مسیر مشارکت‌های خارجی صنعت خودرو هموار شده و خودروسازان خارجی مجددا جذب پتانسیل‌های ایران شده‌اند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: از منظر اقتصادی نیز روابط پولی و بانکی با خارج از کشور که در صنعت خودرو بسیار مهم و تاثیرگذار است مهیا شده یا در حال مهیا شدن است. همچنین ایجاد ثبات در اقتصاد و پایداری نرخ تورم و نرخ ارز کمک بزرگی به ثبات صنعت خودرو بوده است.

وی افزود: با وجود این اقدامات اما در حوزه ایجاد تحول داخلی در صنعت خودرو ضعیف عمل شده است و هنوز تحولی که انتظار می‌رفت، در صنعت خودرو ایجاد نشده البته دولت تمام تلاشش این است که وضعیت داخلی صنعت خودرو را به شرایط حدودا ۱۰ سال پیش این صنعت باز گرداند.

کریمی سنجری با بیان اینکه با وجود تمام تلاش‌ها صنعت خودروی ما هنوز در مسیر توسعه قرار نگرفته است، تصریح کرد: تا زمانی که به معنای واقعی کلمه خودروساز نشویم و زیرساخت‌های صنعت خودرو و قطعه‌سازی ما در این جهت متحول نشود به توسعه در این صنعت نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: قرار گرفتن در مسیر توسعه صنعت خودرو به این معنی است که صنعت خودروی ما رقابتی شده و بدون وجود دیوار حمایتی تعرفه، ‌ بتواند صادرات محور شده و ارزآوری داشته و در بازارهای داخلی و بین‌المللی با خودروسازان مطرح خارجی رقابت کند.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: در این رابطه اگرچه در سه سال گذشته به دنبال اقدامات انجام شده تیراژ تولید خودرو در ایران تا حد زیادی احیا شده است و پیشرفت‌هایی در تولید و فروش خودرو داشته‌ایم اما هنوز در مسیر توسعه قرار نگرفته‌ایم و به نظر می‌رسد که هدف دولت نیز بیشتر بازگرداندن صنعت خودرو به وضعیت ۱۰ سال پیش است تا آنکه به دنبال ترسیم مسیر توسعه این صنعت باشد.

 

کد خبر 345125

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha